SURİYE'YE MİLİTAN AKINI!

Alman İç İstihbarat Kurumu'nun hazırladığı gizli bir rapora göre, Almanya'dan Suriye'ye giden radikal İslamcıların sayısının giderek arttığı belirtiliyor.

23 Ekim 2013 Çarşamba 10:27
SURİYE'YE MİLİTAN AKINI!

 Alman iç istihbarat kurumu “Anayasayı Koruma Örgütü”nün hazırladığı gizli bir rapora göre, Beşar Esat rejimine karşı savaşmak için Almanya'dan Suriye'ye giden radikal İslamcıların sayısı giderek artıyor.

Örgütün raporunu ele geçirerek yayınlayan “Der Spiegel” dergisindeki habere göre, şimdiye kadar en az 200 radikal İslamcı El Kaide terör örgütü saflarında savaşmak için Suriye'ye gitti.

Son haftalarda Almanya'dan gidenlerin sayısında büyük artış olduğunu kaydeden Federal Anayasayı Koruma Örgütü'ne paralel bir diğer istihbarat örgütü Federal Emniyet Teşkilatı'nın elindeki raporlarda da doğrulanan verilerde, cihatçıların El Kaide bağlantılı El Nusra cephesine katıldıkları  ve bu grup için Suriye'nin kuzeyinde Almanca bir özel kampın kurulduğundan söz ediliyor.

Güvenlik birimleri Suriye'nin şu sıralar radikal İslamcılar için 'en çekici mekana' dönüştüğü belirterek, aralarında İngiltere, Fransa, Belçika ve Danimarka'nın da bulunduğu çok sayıda Avrupa ülkesinden cihatçının destek vermek amacıyla Suriye'ye gittiğini öne sürüyor.

Basına daha önce yansıyan iddialara göre, Almanya'daki bazı radikal Türk, Fas ve Mısır camilerinde ve internet ortamında yapılan propaganda çalışmalarından sonra cihatçılar çoğunlukla önce Antalya’ya gidiyor, oradan da Hatay’a, ardından da savaşmak için Suriye’ye götürülüyor.

Der Spiegel'de yer alan raporda Almanya'dan gidenlerin en azından yarısının Alman vatandaşı olduğu ve şimdiye kadar sekizinin öldüğü belirtiliyor. Ölenler arasında eskiden rap sanatçısı olarak tanınan ve geçtiğimiz yıllarda Müslümanlığa geçerek Ebu Talha el Almania adını alan Deso Dogg da bulunuyor. Deso Dogg, Almanya'da internetdeki sosyal sitelerden yaptığı cihad çağrıları sonrasında izini kaybettirmiş, Alman güvenlik birimleri bir süre sonra Suriye'deki radikal İslamcı muhaliflerin safına katıldığını saptamıştı.

Bu arada Alman yetkililer Suriye'ye giden cihatçıların orada patlayıcı madde hazırlama ve silah kullanımı gibi konularda eğitildikleri için ileride Almanya'ya geri döndükten sonra terör eylemleri planlayabileceklerinden ve Müslümanlar arasındaki radikalleşmeyi tetikleyebileceklerinden endişe ediyor.

Alman Anayasayı Koruma Örgütü, askeri darbe öncesinde aşırı dinci akımların güçlü olduğu Mısır’ın Almanya'daki aktif Salafist gruplar ve diğer aşırı İslamcıların merkezi olacağı uyarısında bulunmuş, söz konusu kişilerin Mısır’ı El Kaide’nin faal olduğu Somali ve Mali gibi ülkelere geçmek için transit ülke olarak kullandığını öne sürmüştü.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.10.2013 10:29
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol