SIEMENS 50 ÇALIŞANINI KURTARDI!

Almanya, Kuzey Irak’ta bulunan Siemens firması çalışanlarını, Bağdat Hükümeti ile işbirliği yaparak, IŞİD militanlarının kontrolünde bulunan bölgeden kurtardı.

17 Haziran 2014 Salı 18:26
SIEMENS 50 ÇALIŞANINI KURTARDI!

 Spiegel Online’ın haberine göre, 8’i Alman vatandaşı olmak üzere 50 işçinin Irak ordusuna ait bir helikopter ve Siemens firması tarafından tahsis edilen uçakla, Bağdat’ın 200 kilometre kuzeyinden alındığı Alman Dışişleri tarafından da doğrulandı. IŞİD militanlarının bölgeyi kontrol altına alması üzerine, Baiji kenti yakınlarındaki bir santralde saklanan işçilerin yaşamlarını tehlikeye atmamak için, Alman medyasının bugüne kadar haber yapmaktan özenle kaçındığı ifade edildi.

Alman Dışişleri Bakanlığı’nın yoğun diplomatik çabası sonucu Irak merkezi hükümetinin devreye girdiği ve Irak ordusuna ait helikopterle Siemens işçilerini geçen pazar günü tehlikeli bölge dışına çıkarıldığı kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde Alman Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak, Alman vatandaşlarının tehlikeli bölgeleri terk etmesini istemişti. Kuzey Irak’ta yaklaşık 1000 Alman vatandaşının daha bulunduğu belirtiliyor.

Ahmet YILDIRIM/DORTMUND

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 17.06.2014 18:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol