RUSYA: "ESAD'IN DOSTU DEĞİLİZ..."

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov yaptığı açıklamada, ülkesinin Beşşar Esad'a siyasi sığınma sağlayacağı iddialarını yalanladı, "Biz Suriye rejminin dostu değiliz" dedi.

29 Temmuz 2012 Pazar 12:03
RUSYA:

 Uluslararası toplumun hedefinde olan Esad rejimi, son kalesini de kaybediyor.

Daha önceden BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye yaptırım öngören 3 karar tasarısını veto eden ve Şam rejmine destek çıkan mesajlar veren Rusya'dan bu kez farklı bir açıklama geldi.
Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamada "Biz Suriye rejminin yakın dostu değiliz, hiçbir zaman da olmadık" dedi.
'Rusya'nın Beşşar Esad'a siyasi sığınma sağlayacağı' iddialarını da yalanlayan Lavrov, "Bu tür haberler ve söylentiler sadece dedikodu" diye konuştu.
'MUHALİFLERLE GÖRÜŞECEĞİZ'
Yakın zamanda Suriye muhalefetiyle görüşeceklerini de belirten ancak net bir tarih vermeyen Lavrov, şunları söyledi:
"Suriye muhalefeti bizi Suriye'de devrim olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Biz de cevaben şunu söylüyoruz; eğer bu bir devrim ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden neden yardım istiyorsunuz? Devrimler sadece halk tarafından yapılır."
ANNAN'DAN İTİDAL ÇAĞRISI
Öte yandan BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'nin Halep kenti çevresine askeri birliklerin ve ağır silahların konuşlandırıldığı yolundaki haberlerden duyduğu endişeyi dile getirdi.
Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, tarafından yapılan yazılı açıklamada özel temsilcinin 'taraflara uluslararası savaş hukuku ve insan hakları hukuku çerçevesindeki yükümlülüklerini hatırlatarak, itidalli olmalarını ve daha çok kan dökülmesinden kaçınmalarını' istediği belirtildi.
HOLLANDE, RUSYA VE ÇİN'E SESLENDİ
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise bir televizyon kanalına yaptığ açıklamada Suriye ile ilgili BM'ye 'harekete geçme' çağrısı yaptı.
Hollande, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olan Rusya ve Çin'den
'Beşşar Esad durdurulmadığı takdirde kaos ve iç savaş çıkabileceğini göz önünde bulundurmasını' istedi.
Rusya ve Çin Konsey'in Esed'e baskıyı artırma çabalarını veto etmişti.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol