Parayı Ödeyen Duayı Belirler!

Almanya'da camilerin finansmanı tartışılmaya devam ediyor. Alman basınında camilerin vergilerle finanse edilmesi gerektiği savunularak 'İmamın parasını ödeyen, duanın nasıl edileceğini belirler. Bu nedenle de, Almanya'daki bir çok caminin Türkiye veya Körfez ülkelerinden gelen para kaynağına bağımlı olması büyük bir hata' deniliyor.

28 Aralık 2018 Cuma 00:04

Almanya’da Müslüman örgütlerinin yurtdışından aldığı mali desteğin kesilmesi için Müslümanlardan "cami vergisi” alınması tartışılıyor.

DW Türkçe'nin aktardığına göre Weser Kurier gazetesinde, cami vergisi önerisinin birçok soru işaretini de beraberinde getirdiğine dikkat çekiliyor.

"Bu fikir ilk bakışta çok cazip geliyor: Cami vergisi, Almanya'daki Müslüman cemaatlerin finansman konusunda Türkiye gibi ülkelerden bağımsız olmasını öngörüyor. Ancak liberal Müslüman Seyran Ateş'in bu önerisi birçok soru işareti de yaratıyor. Müslüman örgütleri ve camilerin çoğu, kiliseler gibi vergi alabilecek, kamu hukukuna bağlı tüzel kişilik statüsü taşımıyor. Çoğunlukla bağlayıcı bir üye listeleri de bulunmuyor. Bunun yanı sıra, anayasaya göre, kiliseler ve dini cemaatlerin iç işlerini kendilerinin düzenlemesi gerekiyor. Buna finansman da dahil. Bu konuda dışarıdan talimat verilemez. Üstelik cami vergisi önerisinin, bazı kesimlerce sapkın olarak görülen Seyran Ateş'ten gelmesi, ülkedeki Müslümanlar arasında cami vergisi fikrinin popülerleşmesine de katkı sağlamayacak.”

'PARAYI ÖDEYEN DUAYI BELİRLER'

Neue Osnabrücker Zeitung'daki yorumda cami vergisinin gerekli olduğu fikri savunuluyor.

"İmamın parasını ödeyen, duanın nasıl edileceğini belirler. Bu nedenle de, Almanya'daki bir çok caminin Türkiye veya Körfez ülkelerinden gelen para kaynağına bağımlı olması büyük bir hata. Bu şekilde paralel toplumlar pekiştiriliyor, yok edilmiyor. Bu konuda yıllardır reform yapılmasına büyük ihtiyaç var. Fakat düzenlenen çok sayıda İslam Konferansı'na rağmen hiçbir şey yapılmadı. Kilise vergisi benzeri bir cami vergisi önerisi de yeni değil. Ancak bu sefer neredeyse bütün partilerin, yabancı güçlerin buradaki Müslüman cemaatlerinin üzerindeki etkisini azaltmaktan söz etmesi ümit yaratıyor.”

'TALEP MÜSLÜMAN CEMAATLERİNDEN GELMELİ'

Süddeutsche Zeitung'da ise cami vergisinin iyi bir fikir olmadığı savunuluyor.

"Cami vergisi, reform yapılması için baskı uygulayacak siyasi bir yönetim aracı değil. Zaten bunun için talebin Müslüman cemaatlerden gelmesi gerekir. Müslüman derneklerinin kamu hukukuna bağlı tüzel kişilik olarak örgütlenmesi şart. Fakat o zaman, kaydolmak istemeyen, herhangi bir mezhebe bağlı olmayı tercih etmeyen, seküler bir çok Müslümanın bulunduğunu tespit edecekler. Bu durumda da, bu öneriyi müteşekkür bir şekilde geri çevirecek ve başka yollardan finansman sağlamayı tercih edecek Müslüman dernekleri olacak.”

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol