banner1700

İŞTE TUTUKLU ZARRAB!

Miami’de FBI ajanları tarafından yakalanan Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi.

İŞTE TUTUKLU ZARRAB!

Miami’de FBI ajanları tarafından yakalanan Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) kefalet başvurusu mahkeme tarafından reddedildi.

23 Mart 2016 Çarşamba 13:39
İŞTE TUTUKLU ZARRAB!

Savcılık, Zarrab’ın banka sahtekârlığı ve karapara aklamayla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını isterken, iddianamedeki en çarpıcı delil ise Zarrab’ın İran Merkez Bankası Başkanı’na hitaben kendi adına hazırlattığı Zarrab Ailesi’nin yaptırımlara karşı ‘Ekonomik Cihat’a hazır olduğunu belirten mektup.

HAFTA sonu Miami’ye geldiği sırada havalimanında FBI ajanları tarafından yakalanan ve pazartesi günü de Miami’de çıkarıldığı federal mahkeme tarafından tutuklanan Reza Zarrab (Rıza Sarraf) için hazırlanan iddianamede, savcılık Zarrab’ın banka sahtekarlığı ve karapara aklama suçlamalarıyla ilişkili tüm malvarlığına el konulmasını istedi.

ABD’yi dolandırmak, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına yasal zemin oluşturan Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmek, banka sahtekârlığı ve karapara aklama suçlarından 75 yıl hapisle yargılanması istenen Zarrab’ın kefalet başvurusu ise beş dakika süren ilk duruşmada Yargıç John O’Sullivan tarafından reddedildi. Sonraki duruşma tarihi 4 Nisan’a kadar Zarrab’ın federal hapishanede kalacağı açıklandı.


ZARRAB’ı pazartesi günü mahkeme karşısında dünyanın en ünlü avukatlık bürolarından Baker&McKenzie’nin Miami ofisindeki ortağı Lee Stapleton savundu. Ancak mahkeme tutanağında Stapleton’ın geçici avukat olduğu belirtilerek 4 Nisan’daki duruşmada Zarrab’ın asıl avukatının da belirlenmesi istedi. Florida’nın sayılı avukatlarından Stapleton, Zarrab’ın neden ABD’ye geldiği yönündeki sorumuza cevap vermedi. Dosyayla ilgili açıklama yapma yetkisi bulunan FBI ajanı Michael Leverock da, Zarrab’ın yakalanmasıyla ilgili sorulara yanıt vermedi. Aynı şekilde Zarrab Türk vatandaşı olduğundan Zarrab’ın tutukluluğu sırasında konsolosluk hizmeti vermesi beklenen Miami’deki Türk Başkonsosluğu, herhangi bir açıklama yapmadı. Kaynaklar, bu tür durumlarda konsolosluğun tutuklu kişinin talebi sonrası devreye girebileceğini belirtirken, Zarrab’ın böyle bir talepte bulunup bulunmadığına açıklık getirilmedi.

Tüfenkci: Türkiyeile bir ilişkisi yok
GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ABD’nin Zarrab’ın tutuklanmasına neden olan soruşturma sürecinde kendilerinden bilgi veya belge istemediklerini söyledi. Tüfenkci,  “Soruşturmaya bakarsanız, ambargonun delinmesi ve ABD yasalarına aykırı davranılması gerekçe gösteriliyor. Bizim İran ambargosunu tanımadığımız biliniyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye ile ilişki kurmaları mümkün değildir. Halkbank’ın ise Zarrab olayıyla ilişkilendirmeye çalışılması, kasıtlı ve siyasi bir tavır olur. ABD yasaları açısından suç araştırılıyorsa, bu Zarrab’ın şirket ortakları açısından sonuç doğurur.” Nuray BABACAN / ANKARA

Zarrab’ın suçlarda kullandığı şirketler
* ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Bürosu OFAC’ın, İran ekonomik yaptırımları ve Kitle İmha Silahlarını Önleme Yaptırım Düzenlemeleri kapsamında geçmişte karalisteye aldığı (artık karalistede değil) Bank Mellat.

Hürriyet

Son Güncelleme: 23.03.2016 13:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
n .d. 2016-03-23 19:49:54

bu işin ucunun sonunda kimler zarar görecek belli kapalı kapılar ardında nasıl Pazarliklar yapılacak Allah bilir.?