İŞTE EL KAİDE'NİN YENİ KOMANDO LİDERİ...

Pek çok kişi Eyman el Zevahiri’yi, Bin Ladin’in yerine geçecek en önemli isim olarak görse de CIA aynı fikirde değil. Tüm istihbarat servisleri Pakistanlı bu komandonun peşine düştü...

10 Mayıs 2011 Salı 15:45
İŞTE EL KAİDE'NİN YENİ KOMANDO LİDERİ...

Geçtiğimiz hafta ABD askerlerinin operasyonu ile öldürülen El kaide Lideri Usame Bin Ladin’in yerine kime geçeceği tartışmaları devam ediyor.Pek çok kişi El Kaide’nin ikinci adamı olarak bilinen Eyman el Zevahiri’yi, Bin Ladin’in yerine geçecek en önemli isim olarak nitelendiriyor. Ancak Amerikan istihbaratı aynı fikirde değil.El Kaide’nin başına sürpriz bir isim geçebilir: Hayalet Komando İlyas Keşmiri.

İlyas Keşmiri, Avrupa'daki bazı kentelere yapılan 'Mumbay tipi bombalı saldırılar'dan sorumlu tutuluyor. Sürekli pilot gözlükleri takan Keşmiri, istihbarat örgütlerine göre adeta bir hayalet...CIA, onu öldürmek için Pakistan'ın kuzey doğusuna sayısız hava saldırısı düzenledi. Ama sonuç başarısız oldu.CIA onu ele geçirilemeyen bir komando olarak tanımlıyor. Daha önce Pakistan ordusunun en seçkin birliklerinden birinde komando olarak görev yapan Keşmiri, Afganlıları Sovyetler’e karşı savaşta eğitti. Keşmiri, daha sonra Hindistan'a karşı savaşan gerillaların eğitimini de üstlendi. Ancak bu dönemde, El Kaide ile bağlantılı İslamcı örgüt Harekat-ül Cihad-ı İslam'ın safına geçti.Bin Ladin’in yerine geçecek en büyük adayın Zevahiri olduğu söylense de Amerikalı yetkililer bu konuda temkinli. Çünkü Zevahiri'nin ismine örgüt içinde itirazların olduğu biliniyor.ABD’li yetkililere göre, böyle bir durumda da Keşmiri, El Kaide’nin yeni lideri olabilir.ABD'li yetkililer Bin Ladin saklandığı evdeki belgeler arasında İlyas Keşmiri'nin mesajlarının bulunduğunu belirtti.

ABD'nin Chicago kentinde El Kaide'ye bilgi sağlamak suçlamasıyla yakalanan Pakistanlı taksi şoförü Raja Laharib Khan'ın da Keşmiri ile sürekli irtibatta olduğuna dair kanıtlar olduğu öne sürüldü.
 

Keşmiri, ABD'li yetkililere göre taksi şoförüne son gönderdiği mesajlardan birinde "Bin Ladin hayatta ve hala savaşıyor, örgütü de yönetiyor merak teme" ifadesinin yer aldığı iddialar arasında.

Son Güncelleme: 06.10.2021 14:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol