İsrail ordusu açıkladı: Talimat gelir gelmez...

Netanyahu ile ordu arasında 'güven krizi' olduğu iddiaları gündemdeyken, İsrail Ordu Sözcüsü Hagari 'bir sonraki aşamaya hazır olduklarını ve talimat beklediklerini' söyledi

24 Ekim 2023 Salı 11:12
İsrail ordusu açıkladı: Talimat gelir gelmez...

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, 'ordunun savaşın bir sonraki aşamasına hazır olduğunu ve siyasi talimat beklediğini' söyledi.

İsrail'in, ABD'nin Orta Doğu'daki 'deneyiminden' öğrendiğini dile getiren Hagari, "Ancak bizim savaşımın kendi topraklarımızın içerisinde gerçekleşiyor. Binlerce kilometre uzaklıkta değil" dedi. 

Hagari, Mısır'ın Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik müzakerelerde kilit rol oynadığını ve bunun İsrail için öncelik olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz saatlerde olası kara harekatına ilişkin açıklama yapan Hagari, operasyonun 'stratejik ve taktiksel nedenlerle geciktiğini' duyurmuştu. 

'NETANYAHU İLE ORDU ARASINDA GÜVEN KRİZİ' İDDİASI

Son günlerde İsrail basınına yansıyan haberlerde, Başbakan Binyamin Netanyahu ile ordu arasında 'güven krizi' olduğu belirtiliyordu. Yediot Ahronot gazetesi, İsrailli siyasi ve askeri yetkililere dayandırdığı haberinde, Gazze'ye kara harekatı yaklaşırken Hamas’ın elindeki İsrailli esirlere ilişkin bir çıkmazla karşı karşıya kalındığını ve 'hükümetin temel konularda mutabakata varmakta zorluk yaşadığını' yazdı. Haberde ayrıca, 'kara harekatının zamanlaması konusundaki tartışma bir yana, Netanyahu ile İsrail ordusu arasında güven krizinin ortaya çıktığına' dikkat çekilerek, bu krizin, '7 Ekim'de İsrail'e verilen büyük zarara ek başka bir zarar oluşturduğu' ifade edildi.

Öte yandan Haaretz gazetesi de, Netanyahu'nun Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırıların sorumluluğunu orduya yüklemek için harekete geçtiğini iddia etti. Gazeteye konuşan savunma kaynakları, Netanyahu'nun 'ordu aleyhine delil topladığını' belirtti. 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.10.2023 14:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol