banner1700

'İKİSİNİ DE ÇÖKERTTİK...'

Lizard Squad, Twitter'da Facebook ve Instagram'a saldırı düzenlediklerini öne sürdü.

27 Ocak 2015 Salı 12:57
'İKİSİNİ DE ÇÖKERTTİK...'

 Lizard Squad siber korsan örgütü, Facebook ve Instagram'a siber saldırı düzenlediklerini duyurdu. Sabah saatlerinde sitelere erişim bir saat kadar engellenmişti.

Lizard Squad, Twitter'da Facebook ve Instagram'a saldırı düzenlediklerini öne sürdü.

Sony ve Xbox'a düzendiği saldırılarla adını duyuran Lizard Squad, Facebook, Instagram ve Tinder'ı etkileyen erişim kesintisinin aslında kendileri tarafından gerçekleştirilen siber saldırı sonucu yaşandığını öne sürdü.

El Cezire Türk’ün haberine göre, Anonymous ve Guardians of Peace örgütleriyle bağlantısı olduğu düşünülen Lizard Squad, 2014'te birçok kez Sony PlayStation Network (PSN) ve Xbox Live oyun platformlarını hedef almış ve en son saldırılarını yılbaşı günü düzenlemişti. Lizard Squad, en son olarak Malezya Havayolları'nın sayfasını hack'lemişti.

Facebook ve Instagram'ın yaklaşık bir saat kararmasına neden olan saldırının ardından tweet atan Lizard Squad, erişim kesintisinin nedenini siber saldırı olarak belirtti. RT haber sitesine göre siber korsanlar Facebook ve Instgram'a DDOS saldırısı düzenledi.

'ÇÜNKÜ YAPABİLİYORUZ'

İngiltere ve Finlandiya'da kısa süre önce iki üyesi gözaltına alınan Lizard Squad'ın motivasyonu kesin olarak bilinmiyor. BBC Radio Five Live programında açıklama yapan 'Member Two' adlı Lizard Squad üyesi, 'yapabildikleri için saldırılar düzenlediklerini' söylemişti.

Member Two, Sony ve Microsoft gibi firmaların 'siber saldırıları önleyebilecek seviyede olması gerektiğini' savunmuştu. Yılbaşında düzenlenen saldırı hakkında da içlerinin rahat olduğunu belirten Member Two, 'yılbaşı günü çocukların konsolları veya yeni oyuncaklarıyla oynadıkları bir gün olarak kabul edilmek zorunda değil' yorumunda bulunmuştu.

Örgütün Machinima şirketine saldırı düzenleyen üyelerinin isimleri de Criminal, Jordie, Pain ve Plague olarak belirtilmişti.

SABAH SAATLERİNDE ÇÖKTÜ

Facebook ve sahibi olduğu popüler fotoğraf paylaşma platformu Instagram bu sabat 08.15 sularında dünya genelinde çöktü.

Kullanıcılar web üzerinden veya mobil platformlardan bu iki siteye erişim sağlayamazken, erişim sorunu halen devam ediyor.

INSTAGRAM'DAN İLK AÇIKLAMA

Erişim sorunun devam ettiği dakikalarda Instagram'ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada sorun doğrulanırken, servis kesintisi üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Facebook'tan ise kesintiyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

TINDER'A DA ERİŞİM KOPTU

Tinder ve anlık mesajlaşma uygulaması HipChat'in de şu dakikalarda benzer bir erişim sorunu yaşıyor ve bu platformlar kullanılamıyor.

ERİŞİM SORUNUNUN ARKASINDA HACKER'LAR MI VAR

Facebook ve Instagram'dan yapılan açıklamada sorunun teknik bir arızadan kaynaklandığı belirtilse de, hacker gruplarının bu soruna yol açtığını düşünenler de var. Hatta Sony'nin baş belası olan Lizard Squad isimli hacker grubu, erişim sorunun patlak vermesiyle bu iki platforma siber saldırı düzenlediğini iddia etti.

SORUN DÜZELTİLDİ

Saat 09.15 sıralarında Facebook ve Instagram'a yönelik erişim problemi sona erdi. TSİ 09.15 itibariyle iki sitede erişime açıldı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 27.01.2015 13:01
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol