FARMVILLE İLE ZENGİN OLDU!

Facebook'ta popüler olup tüm dünyayı saran Farmville adlı oyunun yaratıcısı Zynga, kurulalı dört yıl olmadan 9 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı.

25 Şubat 2011 Cuma 15:00
FARMVILLE İLE ZENGİN OLDU!

2007 yılının temmuz ayında ABD San Francisco’da kurulan Zynga oyun konusunda uzmanlaşan şirketlerden biri. En popüler ürünüyse Haziran 2009’da kullanıma sundukları sanal çiftlik oyunu Farmville oldu.

 

Sanal bir arazi üstünde tarım ve hayvancılık yapma esasına dayanan Farmville kısa sürede Facebook’un en popüler ve en çok gelir getiren oyunu olmayı başardı. Oyuncuların sanal tarlalarındaki hasatları ya da ahırdaki sanal hayvanları için aldığı sanal ürün ve hizmetler sayesinde günlük geliri 1 milyon doları geride bıraktı.

 Lady Gaga’dan Avril Lavigne’ye kadar ünlü ünsüz on milyonlarca kişi gece gündüz ekinin, hasadın derdine düştü. Hatta Bulgaristan’da bir politikacı oturumlar sırasında sürekli Farmville oynadığı için meclis toplantısından kovuldu. İnternet kullanıcıları haftada toplam 70 milyon saati bu oyun için harcar hale geldi. MSN altında da çalışır hale gelen oyunun sıradaki durağıysa Apple’ın iPod Touch, iPhone ve iPad ekranları.

 EN KARLI OYUN ŞİRKETİ

Radikal'in aktardığına göre bütün bu ‘başarının’ firmaya yansıması da aynı derecede ihtişamlı oldu. Borsaya açılmaya soyunan Zynga, henüz kurulalı dört sene bile olmamışken 9 milyar dolar değerlendi. Twitter’a 10 milyar dolar pazar değeri biçildiği düşünüldüğünde bu hiç de yabana atılacak bir rakam değil.
 
Oyun sektörünün içinde değerlendirildiğinde pazar lideri EA (Electronic Arts) ile kıyaslandığında geçen seneki 850 milyon dolarlık gelir EA’nın 3 milyar dolarlık geliri karşısında çok iddialı değil. Ancak oyun başına gelir ve üretim maliyeti açısından düşünüldüğünde bu dev rakibine kıyasla çok daha kârlı ve gelecek vaat eder durumda. Üstelik Cityville, Mafia Wars ve benzeri mevcut ve hazırlanan başlıklarla da çok daha parlak bir geleceğe sahip olduğu ortada.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol