banner1700

ERMENİ HALISI BEYAZ SARAY'DA...

Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü “Gazir Halısı” Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.

ERMENİ HALISI BEYAZ SARAY'DA...

Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü “Gazir Halısı” Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde sergilenmeye başlandı.

20 Kasım 2014 Perşembe 13:41
ERMENİ HALISI BEYAZ SARAY'DA...

 Ermenilerin 1915 yılı olaylarının simgesi olarak gördüğü “Ermeni Yetim Halısı” olarak da bilinen “Gazir Halısı”, Beyaz Saray Ziyaretçi Merkezi’nde “ABD’ye teşekkür: yurt dışındaki Amerikan cömertliğinin minnettarlığı olarak başkanlara üç hediye" başlıklı sergide, iki diğer eserle teşhir edilmeye başlandı. Serginin açıldığı merkeze gelen ABD’de yaşayan bazı Ermeniler halıyla fotoğraf çektirdi. Halı, 23 Kasım tarihine kadar sergilenecek.

Öte yandan halının sergilenmeye başlanmasıyla ilgili Ulusal Basın Klubü’nde toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Kongre üyeleri Adam Schiff, David Valadao, Judy Chu, David Cicilline, Katherine Clark, Jim Costa, James McGovern ve John Sarbanes katıldı. Toplantıda yapılan konuşmalarda halının sergilenmesinin Ermeni toplumu için "tarihi bir gün" olduğuna vurgu yapılarak, 1915 olaylarının da ABD Kongresi tarafından “soykırım” olarak belirlenmesi gerektiği vurgulandı.


Beyaz Saray, “Halının, 1925 yılında Amerikan halkı tarafından yerlerinden edilen Ermeni yetimler için sağlanan insani yardımın tanınması amacıyla Başkan Coolidge’e sunulduğunu ve Cennet Bahçesi’ni tasvir eden 3,5x5,8 metre boyutlarındaki halının 4 milyon ilmek içerdiği ve 18 ayda tamamlanabildiğini” belirtmişti.

Başkan Coolidge’in 1929’da görev süresi sona erdiğinde onun kişisel eşyası olarak saraydan çıkan ancak ailesinin hediyesi olarak 1982’de Beyaz Saray’a dönen halı, o dönemden bu yana iki kere sergilenmişti.

Halının, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının 100. yılı olan 2015 için yoğun lobi faaliyetleri yürüttüğü bir dönemde sergiye açılacak olması dikkati çekmişti.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.11.2014 13:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol