DİNE AYKIRI DİYE OKULDA FACEBOOK YASAKLANDI

Lise dahilinde facebook kullanımı 100 dolara cezaya tabii olurken, kullanımda ısrarda okuldan ilişik kesilmeye varacak cezalar öngörüldü.

28 Mart 2012 Çarşamba 16:17
DİNE AYKIRI DİYE OKULDA FACEBOOK YASAKLANDI
Okulda geçen günlerde 11. sınıf öğrencilerine yazılı uyarı ve ardından sosyal ağdaki hesaplarını kapatıp 100$ para cezası verdikten sonra, uygulama kalıcı hale getirildi. Okul birliğinin web sitesi CrownHeights’de yer alan rapora göre, öğrenciler cezalara uymamaları durumunda okuldan uzaklaştırma hatta atılma ile tehdit edildi.
Bir Yahudi okulu olan Beis Rivkah Lisesi yönetiminden ismini vermeyen bir görevli; Facebook’un, Yahudi inancında özellikle karşı cinslerin ilişkilerinde gözetilen, hem kişisel hem de toplumsal bir erdem olarak tanımlanan Tznius (Tseniut)’a karşı olduğu için yasaklandığını söyledi. Görevli, facebook’ta aynı zamanda kızların da bulunmasının inanca aykırı olduğun da özel olarak vurguladı.
Yahudi kaynaklı bir yayın organı olan Algemeiner da okulda bazı öğrencilerle konu hakkında röportaj yaptı. Gazetenin haberine göre isimlerinin açıklanmasını istemeyen öğrenciler, facebook’un kendi ahlak kurallarına uygun olmadığını dile getirdiler. Öğrencilerden birisi konuşmasında, “Okul yönetimi bize facebook’un uygun olmadığını söylemekte. Çünkü yönetime göre orada erkekler ve kızlar konuşmalar yapabilmekte hatta kızlar ahlaka aykırı fotoğraflarını yayınlayabilmekteler” dedi.

Okul müdürü Shaindel Teichtel Algemeiner gazetesine yaptığı açıklamada, uygulamanın okul için yeni olmadığını belirtti. “uygulama yeni bir durum değil. Yaklaşık olarak 2 yıldır bunu yapmaktayız” diyen Teichtel, uygulamayı tamamen yüksek kaliteli eğitim vermek ve Yahudi kurallarına tam uygun çocuklar yetiştirmek için yaptıklarını söyledi. Teichtel “Tevrat’a uygun yetişen gençler bizim geleceğimiz olacak” diye ekledi.
Fakat okul birliğinin web sitesi müdürle aynı fikirde değil. Sitede yayınlanan haberde geçen yıl öğrencilerin sosyal medyada üyelik açmaları için teşvik edildikleri belirtildi. Fakat Teichtel bu haberleri “yanlış ve üzücü” olarak niteledi.
Bu ayın başında WDAY-TV ve CNN’de yayınlanan bir haberde, 12 yaşındaki bir çocuğun, facebook’ta cinsel içerikli sohbetler yaptığı gerekçesi ile şifresini vermesi için baskıya uğradığı bildirilmiş bunun üzerine Amerikan Sivil Haklar Birliği konu hakkında araştırma başlatmıştı. Amerikan Sivil Haklar Birliği’nin okula yönelttiği suçlamalara karşılık yönetim sorumlu davranarak küçük kızı koruduğunu söylemişti.
Ömer AKAN – TurkishNY

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol