BAŞKANLAR BİRBİRİNİ ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin bir önceki başkanı George W. Bush ve eşi Laura Bush'un resmi portrelerinin Beyaz Saray'a konulması vesilesiyle düzenlenen törende, Beyaz Saray'da Bush çiftini ağırladı ve...

01 Haziran 2012 Cuma 13:25
BAŞKANLAR BİRBİRİNİ ÖVE ÖVE BİTİREMEDİ

 Obama'nın, göreve geldiğinden bu yana sık sık eleştirdiği isimlerden biri olan Bush ile Beyaz Saray'da yan yana gelmesi renkli görüntülere sahne oldu.

Portresi Amerikalı sanatçı John Howard Sanden tarafından yapılan Bush, törene eşi Laura Bush, yine bir eski ABD başkanı olan babası George H.W. Bush ve annesi Barbara Bush ile aile üyelerinin yanısıra, başkanlık döneminde kabinesinde görev yaptığı bazı eski bakanlarla birlikte katıldı.
Obama ve Bush, törendeki konuşmalarında, aralarındaki siyasi görüş farklılıklarını unutup, birbirlerine karşı övgü dolu ifadeler kullanırken, yaptıkları esprilerle de salondakileri güldürdüler.
ABD'ye yaptığı hizmetlerden dolayı eski başkan Bush'a teşekkür eden Obama, Beyaz Saray'daki masasına oturmadan ve taşıdığı yük ve sorumluluğun ağırlığını ilk kez hissetmeden hiç kimsenin ABD başkanı olmanın nasıl birşey olduğunu gerçekten anlayamayacağını belirterek, ''3,5 yılda, saçlarımın çok daha grileşmesinin ardından, benden önceki ABD Başkanlarının yaşadığı zorlukları artık çok daha iyi anlıyorum, buna George W. Bush da dahil'' dedi.
Obama, ''Bu meslekte masanıza gelen hiçbir karar kolay değil. Yaptığınız seçimlerin hiçbiri bedelsiz değil. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, asla herkesi memnun edemezsiniz. Sanırım bu durum, ben ve Başkan Bush'un çok süratle öğrendiği bir şey olsa gerek'' diye konuştu.
OBAMA'DAN BUSH'A ÖVGÜLER
Konuşmasında, sıkça eleştirdiği isimlerden biri olsa da Bush hakkında övgü dolu sözler sarfeden Obama, ''Siyasi açıdan farklı görüşlere sahip olabiliriz, ama ABD başkanlığı bu farklılıkların ötesinde bir görev. Hepimiz bu ülkeyi seviyoruz, hepimiz Amerika'nın başarılı olmasını istiyoruz. Hepimiz, konu bu ülkeyi ileriye taşımak olduğunda, bir arada durma sorumluluğuna sahip olduğumuzu biliyoruz'' ifadelerini kullandı. 
Konuşmasında, 2009 yılında miras aldığı ekonomik sorunlardan sözü açarak, ''Ekonomimizde sorunlar yaşıyorduk. Amerikalılar acı çekiyordu. Ama sonraki bir zamana kadar, finansal krizin ne kadar büyük olduğunun farkında değildik'' diyen Obama, ancak Bush ve ekibinin, seçimlerden sonra yönetim değişikliğinin olduğu 2 aylık sürede, bu değişimin mümkün olduğu kadar pürüzsüz gerçekleşmesi için gayret gösterdiğini söyledi. Obama, ''Başkan Bush, ekonomimizi kurtarmanın Demokrat ya da Cumhuriyetçi meselesi olmadığını, bunun Amerika'nın bir önceliği olduğunu biliyordu ve bunun için ona her zaman müteşekkirim'' diye konuştu.
Bush'a karşı aynı duyguları ulusal güvenlik konusunda da hissettiğini ifade eden Obama, 11 Eylül saldırıları sonrasında Bush'un enkaz yığını üzerindeki görüntülerini asla unutmayacaklarını belirterek, Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonun başarısının, Bush dönemi de dahil olmak üzere yıllardır sürdürülen çabaların ürünü olduğunu söyledi.
Obama'nın konuşmasında, Beyaz Saray'ın eski sakini Bush'a dönerek, ''Televizyonda bana çok iyi bir spor paketi bıraktın. Kullanıyorum'' demesi, salonda kahkalara neden oldu.
BUSH TEŞEKKÜR ETTİ
Bush da, konuşmasında, Obama çiftine misafirperverlikleri için teşekkür ederken, Obama'ya hitaben esprili bir dille, ''Sayın Başkan, güç kararlarla boğuşurken bu koridorlarda dolandığınızda, artık bu portreye bakabilecek ve 'George ne yapardı?' diye kendi kendinize sorabileceksiniz'' demesi, salondakileri güldürdü.
Konuşmasını sık sık esprilerle süsleyen Bush, ilk ABD Başkanı George Washington'a atıfta bulunarak, ''Portremin Beyaz Saray'daki (eski başkan portreleri) koleksiyona ilginç bir simetri getirmesinden de memnuniyet duyuyorum. Şimdi artık 'George W.' ile başlıyor ve yine 'George W.' ile bitiyor'' dedi.

AA

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol