PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin sürdürülen müzakerelerin dondurulması kararı çıktı.

PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin sürdürülen müzakerelerin dondurulması kararı çıktı.

Tuncay
Tuncay
24 Kasım 2016 Perşembe 15:27
PEKİ BU KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişimi sonrası Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler kopma noktasına geldi. Türkiye'nin Şanghay Enerji Birliğinin 2017 yılı dönem başkanlığı üstlenmesinin ardından gözlerin çevrildiği Avrupa Parlamentosu'ndan "Türkiye ile müzakakeler dondurulsun" kararı çıktı.
AP'NİN KARARI NE ANLAMA GELİYOR
Avrupa Parlamentosu'nun kararı bağlayıcılık taşımıyor. Ancak AP'nin bu kararları genellikle AB üyesi ülkelerin genel kanaatlerini oluşturuyor. Müzakerelerin dondurulması için alınan karar tavsiye niteliği taşıyor. 16 AB ülkesinin kararı onaylaması durumunda AB ile Türkiye arasındaki müzakereler dondurulacak.
479 OYLA KABUL EDİLDİ
Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin kararı 37 oya karşı, 479 oyla kabul etti. 107 parlamenter ise çekimser kaldı.
AP’de sekiz grubun verdiği karar tasarılarından üretilen ve dokuz maddeden oluşan ortak karar metni, bağlayıcı olmamakla birlikte siyasi açıdan önemli bir belge.AP, Birlik üyelerinin bu metni görmezden gelemeyecek olmasından hareketle ‘geçici dondurma’ çağrısının önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesini umuyor. Bu bağlamda, 15-16 Aralık’ta AB liderlerini Brüksel’de bir araya getirecek olan zirveden çıkacak olan karar, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği açısından kritik öneme sahip olacak.
TASARIDA NELER VAR?
AP’de oylanan karar tasarısındaki vurgular şunlar:
MÜZAKERELERİ DONDURUN: Darbe girişimi sonrasında olağanüstü hal (OHAL) kapsamında devreye sokulan orantısız önlemler güçlü şekilde kınanıyor. Türkiye’yi AB’ye sıkı şekilde bağlı tutma taahhüdünü sürdürdüğünü belirten AP, bununla birlikte AB Komisyonu ve üye ülkelere devam etmekte olan müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını başlatması çağsısı yapıyor.
HAL ŞARTI: AP, OHAL kapsamındaki önlemlerin devreden çıkması durumunda kendipozisyonunu gözden geçirme taahhüdünde bulunuyor. Bu değerlendirmede de hukukun üstünlüğünün ülke genelinde tekrar sağlanmış olup olmadığının temel alınacağı belirtiliyor.
DAM CEZASI UYARISI: Türk hükümetinin idam cezasını tekrar devreye sokması halinde bunun katılım sürecinin resmen askıya alınmasına neden olacağı yineleniyor.
VİZE MESAJI: Türkiye’nin vize muafiyeti için gerekli olan, bazıları özel öneme sahip, 72 kriterden 7’sini karşılamadığı not ediliyor.
GÜMRÜK BİRLİĞİ ATFI: Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin Türkiye için önemli olduğu not edilirken bu doğrultudaki çalışmaların askıya alınmasının ülke için ciddi ekonomik sonuçlar doğuracağının altı çiziliyor.
MALİ YARDIM VURGUSU: AB Komisyonu’na, Türkiye’ye katılım öncesi fonlardan 2017’de aktarılması öngörülen kaynağa ilişkin rapora son gelişmeleri yansıtma ve sivil topluma mali desteğin artırılma olasılığını inceleme çağrısı yapılıyor
ADLİ DESTEK ÇAĞRISI: AB Komisyonu, AK ve Venedik Komisyonu Türk yetkililere ek adli destek sunma konusunda teşvik ediliyor.
SİYASİ İRADE ELEŞTİRİSİ: AB-Türkiyeilişkilerinin her iki taraf açısından stratejik önemde olduğunun altı çiziliyor. Türkiye'nin AB'nin önemli bir ortağı olduğu onaylanmakla birlikte işbirliği isteğinin iki taraflı olması gerektiği belirtiliyor. Türk hükümetinin eylemlerinin ülkeyi Avrupa yolundan başka yöne çektiği kaydedilerek Türkiye’nin siyasi irade göstermediğine inanıldığı vurgulanıyor.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.