banner1668

'DÖRT DÖRTLÜK ALEVİ YERİNE VİCDAN SAHİBİ OL'

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, “Sayın Başbakan, dört dörtlük bir Alevi olmak yerine iyi bir başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir” dedi

'DÖRT DÖRTLÜK ALEVİ YERİNE VİCDAN SAHİBİ OL'

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, “Sayın Başbakan, dört dörtlük bir Alevi olmak yerine iyi bir başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir” dedi

18 Temmuz 2013 Perşembe 14:23
'DÖRT DÖRTLÜK ALEVİ YERİNE VİCDAN SAHİBİ OL'

 Dernek Başkanı Kenanoğlu yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın Hz. Ali’yi çok sevdiğini anlatırken “Ben onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa, ben de onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama ‘Aleviyim’ diye ortaya çıkıp Hz Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara da söyleyecek hiçbir şeyim yok” dediğini hatırlattı.İŞTE ERDOĞAN'IN O SÖZLERİ...
Alevilerin İslam inancı, bu inanç içerisinde Hz. Ali inancı, Hz. Ali’ye yükledikleri anlam ve Hz. Ali’nin yaşamı ile ilgili inandıkları Sünnilik de Şiilikten de çok farklı olduğunu anlatan Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu “Alevilik kendi inançsal bütünüyle bin yıldan fazladır varlığını sürdürmektedir” dedi.
Kenanoğlu, şöyle devam etti:


'KOMEDİ ÖTESİ VAHİM BİR VAKA'

“Bir başbakana düşen görev; inançları tanımlamak tariflemek, o inancın mensuplarını kategoriye ayırmak, kendini de o inancın dört dörtlük timsali ilan etmek değildir. Alevilerin toplumsal talep, inanç özgürlüklerini, gasp edilen haklarını hukuklarını, eşit yurttaşlık haklarını teslim etmenin yolu kendini Alevi ilan etmekten geçmez. Kendini Alevi ilan etmekle yetinmeyen Başbakan’ın Alevilerle dalga geçer tarzda kendisini dört dörtlük Alevi ilan etmesi de komedi ötesi vahim bir vakadır.”
'ALEVİLERLE DALGA GEÇİLİYOR'

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, bir taraftan “Alevi açılımı” derken, diğer taraftan kendine uyan Alevilik ve o Aleviliğe uyan dört dörtlük bir Alevi tarifi yapmanın “Alevi olmak isteyenler bana benzesin” demeye getirmenin Alevi toplumu ile dalga geçmek olduğunu savundu.
Kenanoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Alevi toplumuna alay etmeyi bırakıp görevinin gereğini yerine getirmesini isterken Aleviler’in istemlerini şöyle sıraladı:

"Alevi çalıştayına katılan çok farklı Alevi kesimlerince ortaklaştırılarak istenilenler hükümete sunulmuştur.
Bunlar:
-Cem evleri ibadethane olarak kabul edilip okullarda Alevi çocuklarına zorunlu Sünnilik eğitimi vermekten vazgeçilmeli.
-Alevi köylerine cami yapma uygulamasına ve daha evvelce yapılan yerlere imam atanmasından vazgeçilmeli.
-Hacı Bektaş Dergahı başta olmak üzere devlet tarafından gasp edilen Alevi ibadethaneleri Alevilere teslim edilmeli.
-Madımak Oteli, katliamı lanetleyen bir şekilde ibret müzesine dönüştürülmeli.
-Kamu kurum ve kuruluşlarında Alevilere yönelik negatif ayrımcı tutumlara son verilmeli.
-Aleviler demokratik bir ülkede olması gerektiği gibi her türlü alanda eşit haklara sahip olmalıdır.
-Devlet inançları, ibadetleri ve onların mabetlerini tanımlamaktan, tarif etmekten vazgeçmelidir.
Sayın Başbakan dört dörtlük bir Alevi olmak yerine bu talepleri yerine getirerek iyi bir başbakan, hak hukuk tanıyan iyi bir yönetici, ayrımcılığı ortadan  kaldıran, vicdan sahibi iyi bir insan olmayı hedeflemelidir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.07.2013 14:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol