banner1668

CHP: HALK KİMİ İSTİYORSA ADAY ODUR

CHP kulislerinde İstanbul, Ankara, İzmir adayları konuşulurken anket ve eğilim yoklamaları çalışmaları yüzleri güldürüyor

CHP: HALK KİMİ İSTİYORSA ADAY ODUR

CHP kulislerinde İstanbul, Ankara, İzmir adayları konuşulurken anket ve eğilim yoklamaları çalışmaları yüzleri güldürüyor

22 Temmuz 2013 Pazartesi 09:33
CHP: HALK KİMİ İSTİYORSA ADAY ODUR

 Yerel seçime yönelik çalışmaların sürdüğü ana muhalefet partisinde kulisler de hareketli. Eylül ayında açıklanacak İstanbul, İzmir ve Ankara adayları merakla bekleniyor. CHP’de Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Gökhan Günaydın, Türkiye’yi karış karış gezerek, il ve ilçelerin nabzını tutuyor. Günaydın gittiği her yer ile ilgili, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bilgi veriyor.

Adaylar konusunda, “Şunun adamı, bunun adamı, bana yakın, genel başkana yakın anlayışı tarihe karıştı. Halk kimi istiyorsa, anketlerden, eğilim yoklamalarından kim çıkarsa, o isim CHP’nin adayı olacaktır” diyen Günaydın, “Amaç birilerinin memnun etmek değil CHP’yi başarıya taşımaktır” vurgusu yaptı.

İstanbul kafa kafaya

CHP kulislerinde İstanbul, Ankara, İzmir adayları konuşulurken, partiye gelen anket ve eğilim yoklamaları çalışmaları, yüzleri güldürüyor. CHP’ye gelen son çalışmaya göre İstanbul’da AKP ile ana muhalefet partisi baş başa durumda. Vatan gazetesinin haberine göre; CHP kurmayları, “AKP’nin iddia ettiği gibi geride değiliz, hatta potadayız. Bundan endişeliler” yorumu yapıyor. İstanbul’da CHP’nin adaylarının Mustafa Sarıgül veya Gürsel Tekin olması beklenirken, AKP’de hala net isim konuşulmaması, ana muhalefette, “Bizim adayımızı bekliyorlar” yorumlarına neden oluyor.

Gelen kaybeder

Bu süreçte çok sayıda aday adayı, Genel Merkeze gelerek kulis çalışması yapıyor. Ancak bu durum, parti yönetiminin tepkisini çekiyor. CHP kurmayları, “Aday adayları Genel merkezde vakit harcayacağına halkın yanında vakit geçirmeli. Buraya daha çok gelen adayın şansı azalır” diyor.

CHP’de kazanılmasına “kesin” gözüyle bakılan Ankara Çankaya, İstanbul Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçeler için de bazı milletvekillerinin kulis çalışması yürüttüğü bildirildi. Ancak parti yönetimi net bir tavırla ilçelerde milletvekili aday göstermeme kararı aldı. Kulis çalışması yapan milletvekillerine, “Vekil olarak partiye hizmet vermeniz daha uygundur” mesajı iletildi. Genel Merkez’in bu kararı, belediye başkanlığı hayali kuran vekillerin, bu hayalinin suya düşmesine yol açtı.

Sürpriz aday

CHP’de Ankara için “sürpriz aday” konuşuluyor. Bugüne kadar kulislerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak isimleri konuşulan Ankara Milletvekilleri Levent Gök, Aylin Nazlıaka, Sinan Aygün, MHP’li Mansur Yavaş’ın Genel Merkez tarafından düşünülmediği, adı bugüne kadar kamuoyunda yer almamış sürpriz bir ismin Ankara adayı olacağı bildiriliyor. Bu ismin de İstanbul’un ardından Eylül ayında açıklanması bekleniyor. Genel Merkez’deki çalışmalara çalışmalara göre Ankara’da CHP, AKP’nin 3-4 puan gerisinde görülürken, açıklanacak ismin ardından havanın CHP lehine döneceği iddia ediliyor. Yerel seçimler için adaylarının açıklanmasına Eylül ayında büyükşehirlerde başlanacak. Ocak ayına kadar açıklamalar sürecek.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.07.2013 10:15
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol