CHP'den Emeklileri Sevindiren Teklif!

CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile, emekli maaşlarının arttırılması istendi.

CHP'den Emeklileri Sevindiren Teklif!

CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile, emekli maaşlarının arttırılması istendi.

26 Eylül 2018 Çarşamba 16:29

Teklif 1200 liranın altında emekli maaşı olmamasını hedefliyor. Halen ayda bin lira alan emekliler bulunuyor.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasalarında değişiklik öngören kanun teklifi, asgari emekli aylığının 2019 yılında 1200 TL, 2020 yılında 1400 TL, 2021 yılında 1600 TL olması, 2022 yılında ise asgari ücretle eşitlenmesini içeriyor.

12,5 MİLYON EMEKLİ VAR

Teklifin gerekçesinde ‘'SGK'nın 2018 yılı Haziran ayı verilerine göre aylık almakta olan toplam emekli sayısı 12 milyon 407 bin 708 kişidir. Bunlardan 7 milyon 602 bini işçi emeklisi, 2 milyon 604 bin 104'ü esnaf ve çiftçi, 2 milyon 201 bin 334'ü de memur emeklisidir'' denildi ve şu görüşlere yer verildi:

‘'Sosyal devletin en önemli görevlerinden birisi emeklilerin ve yaşlıların insan onuruna yakışan bir hayat sürmelerini sağlamaktır. Ancak ülkemizde emekliler çok zor ekonomik koşullar altında düşük maaşlar sebebiyle yaşamlarını sıkıntı içinde geçirmektedir. Yıllarca çalışmış, didinmiş, alın teri dökmüş emeklilerimizin bugün bir bankanın kuyruğunda, eline geçecek üç kuruş için beklemesi, yoksulluk hatta açlık sınırının altında aldığı emekli maaşını hala evinin geçimi için güç bela yetiriyor olması, ülkemizin sosyal güvenlik sisteminin, ülkemizin sosyal devlet anlayışının durumunu gözler önüne sermektedir.

BİN 26 LİRA ALAN EMEKLİ

2018 yılı Eylül ayı itibariyle 2000 öncesi dönemde sigortalı olmuş bir işçi emeklisi en düşük 1.714 TL. emekli aylığı alırken, 2000 yılı sonrasında sigortalı olmuş işçi emeklisi ise en düşük 1.026 TL. emekli aylığı almaktadır. En düşük esnaf emekli maaşı 1.533,8 TL. iken çiftçi emeklisinin aylığı da 1.164 TL.'dir. Türk-İş'in verilerine göre, 2018 Ağustos ayı itibariyle dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı ise 1.812,47 liradır. Emeklilerin büyük bir kısmı açlık sınırının altında aylık almaktadır.

İNTİBAK İŞE YARAMADI

İntibak düzenlemesi olarak takdim edilen Kanun’la sadece 2000 öncesi SSK emeklileri için kısmi iyileştirme yapılmıştır. 2000 ve sonrası emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik görmezden gelinmiştir. Esnaf ve çiftçi emeklilerinin mağduriyeti hiç dikkate alınmamıştır. Eski ve yeni emeklilerin aylıkları arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır. Emekliliğe hak kazanma koşulları ağırlaştırılmasına rağmen SGK'nın yanlış yönetilmesi nedeniyle SGK 16 yıllık AKP iktidarında giderek daha fazla açık vermeye başlamış ve 2018 yılı itibariyle SGK'nın açığı 34 Milyar TL.'ye yükselmiştir''

yuzdeyuzhaber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tony Rock 2018-09-27 01:23:10

คุณกำลังคิดเกี่ยวกับการได้รับความช่วยเหลือทางการเงินซึ่งจำเป็นจริงๆหรือไม่?
วันนี้คุณคิดว่าจะได้รับเงินกู้ตามกฎหมายหรือไม่?
คุณกำลังคิดเกี่ยวกับการเริ่มต้นธุรกิจของคุณเองหรือ
คุณมีหนี้ที่ต้องจ่ายหรือไม่? คุณต้องการจ่ายค่าเล่าเรียนเรียน?
คุณต้องการเงินกู้เร่งด่วนเพื่อชำระค่าบริการหรือไม่?
นี่เป็นโอกาสของคุณที่จะบรรลุความต้องการของคุณ เราจะช่วยคุณในทุกประเภทของเงินให้สินเชื่อ
สินเชื่อบัตรเครดิตสินเชื่อเพื่อธุรกิจและสินเชื่อนักศึกษา?
เราให้เงินกู้เอกชนใด ๆ
เงินกู้อัตราดอกเบี้ย 2% สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม
ติดต่อเราทาง e-mail {fhacyberservics@gmail.com}

ข้อมูลผู้ออกตราสารหนี้:

จำนวนเครดิต:
ผู้ยืมชื่อ:
รายละเอียดการติดต่อของผู้กู้:
คุณและรัฐ:
เมือง:
สัญชาติ:
เงินกู้ยืม:
ระยะเวลาของเงินกู้:
สถานะทางแพ่ง:
ปะ:
เพศ:
รายได้ต่อเดือน:
E-mail: fhacyberservics@gmail.com
เบอร์โทรศัพท์: +1903) 568-0039
นายโทนี่ร็อค
ที่ปรึกษาทั่วไป