banner1668

'Battık.. 2 Kişiden Biri İşsiz Kalacak'

Ekonomist Selim Kotil, ülke ekonomisindeki olumsuz gidişatın 2019'da tavan yapacağını belirterek, " Herkes bilsin ki tarımdan sanayiye battık' dedi.

'Battık.. 2 Kişiden Biri İşsiz Kalacak'

Ekonomist Selim Kotil, ülke ekonomisindeki olumsuz gidişatın 2019'da tavan yapacağını belirterek, " Herkes bilsin ki tarımdan sanayiye battık' dedi.

12 Kasım 2018 Pazartesi 01:53

İşte Kotil'in o açıklamaları:

"Lozan'da İngilizler İnönü'ye 'Siz bugün buradan bağımsızlığınızı alarak gidiyorsunuz ama ileride bizden borç alacaksınız ve biz de tüm bu elde ettiklerinizi elinizden geri alacağız' demişti. Aradan 95 yıl geçti, özellikle son 20 yıl içerisinde Türkiye'nin borcu katlanarak arttı ve dışarıda 500 milyar dolara içeride 1 trilyon liraya ulaştı. Bugün 95 yıl sonra Türkiye bir konkordato cumhuriyetine dönüşmüş durumdadır. Gırtlağımıza kadar bir borç yüküyle karşı karşıyayız. Borçlanmayan bir tek şirket, bir tek kurum kalmadı. Döviz yedi liralara kadar çıktı, en güçlü gördüğümüz firmalar teker teker batıyorlar. Ülkede saman bile bulunmuyor artık dışarıdan getiriyoruz yani ithal ediyoruz. Süt son üç ayda fiyatı 2 liradan 5 liraya çıktı. Bugün Trakya'da peynirci süt bulamıyor peynir yapmak için. Sabit gelirlinin geliri aynı kaldı ama son dört ayda satın alma gücü yarı yarıya düştü. Şu an itibariyle faizler yüzde 40. Defalarca söyledik bir daha söylemem gerekiyor ki 2019'da her iki insandan biri işsiz kalacak. Dövizle borçlanan firmaların hiçbirinin bu mantıkla ayakta kalması mümkün değil. Türkiye'nin borcu toplamda 1 trilyon dolara dayandı ve biz dışarıdan dilencilik yaptığımız için topraklarımızda Suudi Arabistan operasyon yapıyor gıkımızı çıkaramıyoruz. Yetmiyor CIA ajanı bir papaz daha mahkeme karar vermeden uçağa binip Amerika'ya gönderiliyor ve yine sesimizi çıkaramıyoruz. Herkes artık bunu iyi bilsin tarımda, sanayide, iç ve dış borçta battık. Battık. Bundan çıkmanın yolu ise yeni borçlar, yeni dilenmeler değildir milli ekonomi modelidir."

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol