'COP MU GAZ MI DEDİK, GAZ SIKTIK...'

İstanbul Valisi'nden pes dedirtecek savunma: "Cop mu gaz mı dedik, gaz sıktık.. 'Sayın Başbakan, ‘yasa ve yönetmelikler ne gerektiriyorsa onu yapın’ dedi.

14 Mayıs 2012 Pazartesi 11:21
'COP MU GAZ MI DEDİK, GAZ SIKTIK...'

 İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kadıköy’de G.Saray’ın şampiyon çıktığı şampiyonluk maçında yaşanan olaylarda polisin taraftarlara sert müdehalede bulunduğu ve aşırı gaz kullandığı iddialarına yanıt verdi. Mutlu, “Kale arkasından ilk saldırı geldiğinde polis kalkan ve coplarla karşı saldırıya geçip çatışmaya girseydi görüntüler bugün çok daha kötü olurdu. Yani orada polis müdürlerimiz o dar zamanda bunu muhakeme edip ‘gaz mı cop mu’ kararını verdiler” dedi.


Oturup olayları izleyemezdik
- Vali Mutlu, o gece statta yaşanan süreci Hürriyet’e anlattı: Bu eleştiriler haksız. Olayları, saldırıları oturup izleyemezdik. Orada gözü dönenleri herkesin görmesi lazımdı. Bunlar herkese her şeyi yapar. Bu ne Galatasaray’ı ne de bir başka takımı koruma ya da Fenerbahçe taraftarına düşmanlık değildir. Devletin mağdur her vatandaşını korumasıdır.  ‘Milleti zehirlediniz’ deniliyor. Keşke bunlar olmasaydı ama karar doğrudur.
Foto-film görüntüleri inceliyor
- Polis foto-film merkezinin yaptığı onlarca kayıtta binlerce görüntü ve mobeseler teker teker inceleniyor. Kim ne yaptıysa teker teker bulunup bu kişiler adalet önüne çıkarılacaktır. Kulüp yöneticileri, gerçek taraftarıyla kulübe zarar veren provakatörleri çok iyi ayırmalı. Masaları bariyerleri kırıp sahaya ilk girenler, kale arkasındaki Telekom tribününde bir taraftar grubu. Bunlar kime ve hangi amaca hizmet ediyor.
Kulüp yönetimleri iyi baksın
- En başta kulüp yönetimlerinin bakması gerekiyor. Bu tip fanatiklere taviz verildikçe futbolda keyif de, spor da bu tür zihniyetlerin elinde kurban olacaktır. Nihat Özdemir ile stattan en geç çıkan birkaç kişiden biriydim. O da kulüp yönetimi de olayları yatıştırmak için çok çaba sarfetti.  Yönetmeliğe göre kupayı kazanan kulübün hemen o statta alması gerekiyordu.
Başbakan: Yasayı uygulayın
- Sayın Başbakan’a telefon edip bilgi verdim. Kendileri güvenliğin sağlandığı taktirde yasa ve yönetmeliklerin ne gerektiriyorsa onun yapılması gerektiğini söyledi. Dışarıda güvenliği sağlayıp,durumun sakinleştiğini gördüğümüz anda kupanın verilmesini kararlaştırdık. Ama stat görevlileri o sırada çimleri suladı, yüksek sesle marş çaldı ve elektrikleri kesti.
Kupayı vermeseydik Florya yanabilirdi
- Tabii bütün bunlar olurken kupayı o gece Kadıköy’de vermezsek bu kez de Galatasaray taraftarı Florya’da ortalığı yakıp yıkacaktı. Kısacası bu dünyanın en güzel şehrine, bu iki güzide kulübe Türkiye’nin merakla beklediği bir final maçına hiç yakışmadı. Yine de hem Galatasaray’a, hem de Fenerbahçe’ye Avrupa yolculuklarında şimdiden başarılar diliyorum.

Hürriyet

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol