YAZIKLAR OLSUN!

800 liralık emekli aylığına çok diyenler bir kenara milletvekillerinin emeklilik maaşı TBMM’de Cumhurbaşkanı’nın emeklilik maaşının yüzde 60’ına endekslendi ve bu uygulamanın 2020’ye kadar değiştirilmemesi hükmü bağlandı. Vekil aylıkları bakın kaç lira oldu?

21 Aralık 2012 Cuma 13:18
YAZIKLAR OLSUN!

 Milliyet'in haberine göre TBMM’den jet hızıyla çıkan ve CHP’de çatlağa yol açan bu düzenleme vekillere 8040 TL emekli maaşı anlamına geliyordu. Kamuoyunda büyük tepki çekince düzenleme Köşk’ten döndü. Vetonun ardından uzlaşma sağlandı. Bu kez vekillerin emeklilik maaşını Ocak 2012 itibarıyla 6270 TL’ye çıkaran kanun kabul edildi. Düzenleme ile milletvekili emekli maaşı, Cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 45’ine endekslendi.

19 BİN TL MAAŞ
Temmuz 2012’deki memur maaşı zammı ve 2013 artışlarıyla vekil emeklileri 2013’te yüzde 4’lük ek ödenekle 7000 TL civarı emeklilik maaşı alacak. Hem emekli hem vekil olanlar ise ayda 19 bin TL civarı maaş alıyor.
Türk Parlamenterler Birliği, milletvekillerinin maaşlarının yeniden düzenlenmesi konusunu da içeren milletvekili özlük haklarına ilişkin yasal düzenlemeyi önce TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu. Görüşmelerde milletvekillerinin özlük haklarında yaşadıkları sıkıntılar, aktif milletvekillerinin maaşlarının azlığı gündeme geldi. Birlik, Başbakan Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile de görüşecek.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol