AKP'de Nureddin Nebati Kavgası!

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters'in Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye yönelik analizi gündem oldu.

18 Ocak 2022 Salı 08:57
AKP'de Nureddin Nebati Kavgası!

AKP'de bazı isimlerin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin 'böylesine çalkantılı bir dönemde' ekonominin başına getirilmesinden endişeli olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Reuters, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'yi ele alan ve çok konuşulacak bir analiz yayınladı. Söz konusu yazıda AKP hükümetine yakın bazı kaynakların Nebati gibi bir figürün Hazine ve Maliye Bakanlığı'na getirilmesinden dolayı endişeli olduğu ve "çalkantılı" bir dönemde ekonomiyi yönetmesi için "daha piyasa dostu" birinin seçilebileceği ifade edildi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin sarf ettiği "Ekonomi gözlerdeki ışıltıdır", "Ortodoks politikaları bir kenara koyduk, heterodoks politikalar var", "Amerikan Merkez Bankası kamunun değil ki, 5 aile var", "Biz olumlu bir kısır döngüye girdik" gibi sözlerinden örnekler verilen yazıda muhalefetin ve yabancı ekonomistlerin Erdoğan'ın Nebati'yi seçerek Türkiye'de "piyasaları daha da sarstığı"nı dile getirdiğini yazdı.

NUREDDİN NEBATİ AKP İÇERİSİNDE KARGAŞAYA YOL AÇTI 

Haberde "Hükümete yakın bazı kaynaklar bile böylesine çalkantılı bir dönemde Türkiye'nin daha piyasa dostu bir figür seçebileceğini belirterek endişelerini dile getirdi" denildi. Ayrıca AK Partili üst düzey yetkili ise, Nebati'nin küresel ekonomi "zor bir durumdayken" göreve geldiğini, yeni düzenlemeler uyguladığını, Erdoğan ile yakından çalıştığını ve liranın çöküşünü engellediğini belirterek "Bazı karamsar yorumlar yapılıyor, Nebati'nin bunu hak ettiğini düşünmüyorum" dedi.

BERAT ALBAYRAK DÖNEMİNDE NEBATİ'YE AĞIR ELEŞTİRİLER

MÜSİAD eski yöneticisi Nebati'nin, Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın bakanlığı döneminde bakan yardımcısı olarak atandığını hatırlatan Reuters, Nebati'yle bakan yardımcısıyken ilişkileri olan bir iş insanının onu "ekonomi eğitimi çok az", "dışa dönük", "bir hikaye anlatıcısı" olarak nitelediğini de kaydetti.

Bu kişiye göre Nebati, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlerin yöneticileriyle Albayrak'ın yerine bazı toplantılara katılıyordu. Aktarılana göre bu görüşmelerden birinde Nebati "bir şirket yöneticisinin sorularına yanıt vermekten kaçınarak çocukluğu hakkında hikayeler anlatmaya başladı". Aynı kişi, bunun üzerine şirket yöneticisinin herhangi bir yatırım vaadinde bulunmadan ayrıldığını dile getirdi.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aralık ayında atanan Nureddin Nebati’nin ilk bütçe gerçekleşmesinde açıkta yaşanan devasa artış, yıllık bütçenin açığını da yukarı çekti. 2021 yılı bütçe açığı 192.2 milyar TL oldu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.01.2022 09:45
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol