Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına müjde! Açıklama geldi

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) yasasından faydalanamayan milyonlarca yurttaşı umutlandıracak müjdeli haber Akdeniz Staj ve Çıraklık Mağdurları Derneği Başkanı Mehmet Doruk'tan geldi...

21 Eylül 2023 Perşembe 12:32
Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına müjde! Açıklama geldi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken'i arayan Doruk çırak ve staj mağdurlarını gündeme getirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( EYT) yasasının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından milyonlarca vatandaş emeklilik hakkına kavuştu. Ancak EYT düzenlemesi, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanların yararlanabildiği bir düzenlemeydi. Bu nedenle, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılanlar EYT düzenlemesinden yararlanamadı.

Doruk'un açıklamasına göre, Palandöken, perakende yasasının çalışmalarının tamamlandığını ve Ekim ayında çıkacağını söyledi. Ayrıca, staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının sorununun da Ekim ayında çözüleceğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının sorununun çözülmesi konusunda yakından ilgilendiğini belirten Doruk, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son sözü söyleyeceğini ifade etti.

Bu gelişmelerle birlikte, staj ve çıraklık sigortası başlangıçlarının SSK başlangıcı sayılması talebiyle ilgili olarak Ekim ayında yapılacak düzenlemelerin beklendiği bir süreç yaşanıyor.

Düzenleme neleri kapsayacak?

Ekim ayında yapılacak düzenlemelerin kapsamına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmuyor. Ancak, mağdurların talepleri doğrultusunda, staj ve çıraklık sigortası başlangıçlarının SSK başlangıcı sayılması ve bu sürelerin emeklilik hesaplamalarında dikkate alınması bekleniyor.

Bu düzenlemelerin hayata geçirilmesi durumunda, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılanlar da EYT düzenlemesinden yararlanabilecek.

Staj ve çıraklık sigortası nedir?

Staj ve çıraklık sigortası, işveren tarafından stajyer veya çırak olarak çalıştırılan kişiler için düzenlenen bir sigorta türüdür. Bu sigorta kapsamında, stajyer veya çıraklara iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile genel sağlık sigortası sağlanır.

Staj ve çıraklık sigortası, 1999 yılından önce de uygulanmaktaydı. Ancak, 1999 yılında yapılan bir değişiklikle, staj ve çıraklık sigortası başlangıçları SSK başlangıcı olarak sayılmamaya başlandı. Bu değişiklik, 1999 öncesi staj ve çıraklık sigortası başlatılan kişilerin mağdur olmasına neden oldu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 21.09.2023 12:39
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol