Son Anket Bomba, Erdoğan'ın Sadece 1 Kişi Geçebiliyor O da...

Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı merak konusu olmaya devam ediyor. Anketler özellikle Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerini temel alırken CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ismine ise genel anlamda zor bir seçenek olarak bakılıyor. Ancak Sosyo Politik Saha Araştırmaları'nın anketinde Millet İttifakı'nın, 'Cumhur'la arasındaki farkı açtığı görüldü. Ankette Erdoğan'ın önüne bir tek CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu öne geçebildiği ortaya çıktı.

09 Ocak 2023 Pazartesi 15:14
Son Anket Bomba, Erdoğan'ın Sadece 1 Kişi Geçebiliyor O da...

 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine altı aydan az bir süre hem siyasi partiler hem de kamuoyu araştırma şirketleri çalışmalarını hızlandırdı. 

İktidar partisi AKP ve ittifak ortağı MHP, uzunca bir süredir cumhurbaşkanı adayı olarak Recep Tayyip  Erdoğan ismi üzerinde uzlaşmış durumda. 

Muhalefet kanadında ise başta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral  Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş olmak üzere birçok isim öne çıksa da, henüz resmi olarak açıklanmış bir aday yok. 

Bu nedenle özellikle 2022 yılı başından bu yana yapılan anketlerde Erdoğan'ın karşısına varsayım olarak yukarıda bahsini geçirdiğimiz isimler konuyordu ve mevcut cumhurbaşkanı, birçok ankette dört siyasetçiye karşı da kaybediyordu. 

Son anket, Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nden geldi. 

İstanbul, Adana, İzmir, Konya, Balıkesir, Edirne, Samsun, Antalya, Kocaeli, Gaziantep, Ağrı, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Muş, Şırnak, Kars ve Van illerini kapsayan 20 şehirde gerçekleşen çalışmaya 1582 kişi katıldı. 

Katılımcıların yüzde 31.6'sı 2018'de gerçekleşen genel seçimde AKP'ye oy verdiğini söyledi. Yüzde 20.6'sı CHP'ye, yüzde 10'u İYİ Parti'ye, yüzde 9.8'i HDP'ye, yüzde 6.5'i MHP'ye ve yüzde 0.4'ü Saadet Partisi'ne oy verdiğini kaydetti.

Peki bahsi geçen katılımcılar, gelecek seçimde hangi partilere oy verecekler?

"Bu pazar bir genel seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna AKP yanıtını verenlerin oranı yüzde 27.7 oldu. İktidar partisini, yüzde 23.8'le CHP izledi. İYİ Parti'nin yüzde 11.1'le üçüncü sırada yer aldığı ankette HDP yüzde 10.9 oranında destek buldu. 

MHP ise yüzde 5.4'le, yüzde 7 olarak belirlenen seçim barajının altında kalıyor. 

Kararsızlar dağıtıldıktan sonra ise sonuçlar şöyle şekilleniyor: 

AKP: Yüzde 33.2

CHP: Yüzde 28.5

İYİ Parti: Yüzde 13.3

HDP: Yüzde 13.1

MHP: Yüzde 6.5

Son anket: Erdoğan'ı sadece Kılıçdaroğlu geçebiliyor - Resim: 9

İttifaklar bazında değerlendirdiğimizde Cumhur İttifakı bileşenleri AKP ve MHP'nin toplam oyu 39.7 olarak belirleniyor. CHP ve İYİ Parti'nin birlikte çalıştığı Millet İttifakı 41.8'e ulaşırken, HDP yüzde 13.1'lik oyu ile kritik bir konumda bulunuyor. 

OY VERME EĞİLİMİ FARKLI, BEKLENTİLER FARKLI

Araştırmada dikkati çeken bir başka sonuç ise katılımcıların 'beklentileri.'

Araştırmada yöneltilenlerden biri, "Haziran 2023'te yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerini hangi parti veya ittifakın adayı kazanır?" sorusuydu. Buna katılımcıların yüzde 18.2'si "HDP'nin destekleyeceği aday" yanıtını verdi.

Son anket: Erdoğan'ı sadece Kılıçdaroğlu geçebiliyor - Resim: 11

Az önce ortaya konduğu üzere oy verme eğiliminde Millet İttifakı baskın çıksa da, Cumhur İttifakı'nın adayının seçimi kazanacağı beklentisi yüzde 33.5'le önde gözüküyor.

ERDOĞAN'I SADECE KILIÇDAROĞLU GEÇEBİLİYOR

Anketin son bölümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti lideri Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve 'HDP'nin adayı' seçenekleri konuldu. 

Son anket: Erdoğan'ı sadece Kılıçdaroğlu geçebiliyor - Resim: 13

Buna göre Erdoğan'ı sadece ana muhalefet partisi lideri geçebiliyor. Aralarındaki puan farkı ise 1.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 10.01.2023 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol