banner1700

Sabah Kuşağında Ücret Tarifesi Belli Oldu!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, televizyonlarda sağlık ve life style gibi programlara çıkan doktorlardan alınan ücretleri yazdı. Bildirici, "iş artık dolandırma noktasına gelmiş" dedi.

16 Ocak 2021 Cumartesi 15:46
Sabah Kuşağında Ücret Tarifesi Belli Oldu!

Televizyonlarda sabah programları ne kadar izleniyor tartışma konusu ama bu programlara çıkarılan özellikle doktorlardan alınan ücretler dudak uçuklatıyor. Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici,  televizyonlardaki sağlık programlarıyla ilgili olarak çok sayıda doktorla konuştuğunu belirterek,  paralı programların herkesin bildiği bir sır haline geldiğini  söyledi ve işin artık dolandırıcılık piyasasının da oluştuğunu, bazı doktorların dolandırıcılar tarafından programa çıkarılma vaadiyle kandırıldığını da anlattı.

Bildirici'nin araştırma yaptığı kanallar arasında FOX, Star TV, Kanal D, CNN Türk, Show TV, 24 TV, A Haber, TV Net ve Ülke TV bulunuyor.

"BAZEN FİRMALAR SPONSORLUK YAPIYOR"
Konuyla ilgili bir plastik cerrahıyla görüştüğünü belirten Bildirici, yazısında cerrahın söylediklerine de yer veriyor:

“Bu programlarda Canan Karatay, Ümit Aktaş gibi reytingi olan birkaç isim dışında tümünden para alınıyor. Ben bir plastik cerrah olarak rekabette geri kalmamak için televizyon programlarına aylık bütçe ayırıyorum.

Her zaman biz ödemiyoruz bu ücreti. Bazen firmalar sponsorluk yapıyor. Örneğin ben plastik cerrah olarak medikal firmalardan malzeme alıyorum. Diyorlar ki, ‘aylık 200-300 bin liralık malzeme alırsan karşılığında iki Çağla Şikel programı promosyon! Program sorumluları da ‘Kanallar artık bu gelirlerin üzerinden dönüyor’ diyorlar. Parasız program yok artık.”

SADECE SABAH KUŞAĞINDA DOKTORLAR DEĞİL

"Bu konuşmanın ardından televizyonlardaki gündüz kuşağı programlarındaki ücret tarifesini öğrenmeye çalıştım. Standart bir tarife olmadığı, kişiye ve kanala göre rakamların değiştiği bilgisini aldım" diyen Bildirici, bir reklam firması yöneticisinden aldığı şu bilgiyi de paylaşıyor:

“Aslında bu programlarda sadece doktorlardan değil, diğer konuklardan da para alınıyor. İş insanı, eğitimci, gazeteci, sanatçı, avukat, doktor, fark etmiyor. Dakika üzerinden pazarlık yapılıyor. Programların dış yapım ya da kanalın kendi yapımı olması arasında fark oluyor.

 Bazen yapım şirketi ile kanal birbiriyle rekabete girişiyor. Danışmanlık şirketleri ve reklam ajansları da program satarken kendi komisyonlarını ekliyorlar. Program sunucuları da bu satışlardan artı para alıyor bazı kanallarda.”

Bildirici'nin yazısı şöyle devam ediyor:

DEMET VE ALİŞAN’DA 15 DAKİKA 14 BİN LİRA
 Üstelik de manken ya da sanatçı gibi yayıncı olmayan kişilerin sunduğu programlarda konuklardan istenen ücretler daha yüksek. Bana gönderilen ücret listesinde FOX TV’de yayımlanan “Çağla Şikel ile Yeni Bir Gün” programına 15 dakika çıkmanın ücreti 28 bin 750 lira, Star’da yayımlanan “Demet ve Alişan ile Sabah Sabah” programının 15 dakikası için ise 16 bin 100 lira alındığı belirtiliyordu.

“Çağla Şikel ile Yeni Bir Gün” programı yetkililerine ulaşamadım. Ama bir doktor arkadaşım Demet Akalın ile Alişan’ın programını hazırlayanlarla görüştü, ona verdikleri bilgi şöyle:

 “Programa 15 dakika çıkmak için aldığımız ücret 14 bin lira. Şirket adına fatura kesilmesini isterseniz KDV’yi de ekleriz. Soruları siz önceden hazırlayıp bize veriyorsunuz, programda o sorular size yöneltiliyor. Ama ocak ve şubat ayları doldu, sizi daha sonrası için sıraya alabiliriz.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 16.01.2021 17:25
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol