Memurdan uyuşturucu dönemi! Emanetten çal çal sat

Antalya’da evinde 117 gram kokain ele geçirilen şahıs, kokaini Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu'nda görevli zabıt katibi Gençay H.A.’dan aldığını söyledi. Bunun üzerine başlatılan soruşturmada, adliyenin emanetinde kontrol yapıldı ve 6 kilo kokainin eksik olduğu tespit edildi.

28 Eylül 2023 Perşembe 11:40
Memurdan uyuşturucu dönemi! Emanetten çal çal sat

Antalya İl Emniyet Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu madde ticareti yapan kişi ve gruplara yönelik yürütülen çalışma kapsamında, 28 Nisan günü Kepez ilçesi Ahatlı Mahallesi'ndeki bir eve operasyon düzenledi.

Polis, o sırada evde bulunan Berkay K. ile Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu'nda görevli zabıt katibi Gençay H. A. gözaltına aldı. Yapılan aramada, Berkay K. üzerinde, daralı 117 gram kokain ele geçirildi. Ardından Gençay H. A. evine giden ekipler, daralı 10 gram esrar ile 1 hassas terazi buldu. Ayrıca Gençay H. A. ve Berkay K.’nin dijital materyallerine de el konuldu.

DHA’daki habere göre Berkay K. ilk ifadesinde, uyuşturucu maddeyi zabıt katibi Gençay H. A.'dan aldığını söyledi. Gençay H. A. ve Berkay K., 29 Nisan'da tutuklandı. Soruşturma kapsamında olayla ilişkisi olduğu belirlenen Koray G. de 10 Haziran'da tutuklandı.

6 KİLO EKSİK FARK EDİLDİ

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, Gençay H. A.'ın Adli Emanet Memurluğunda görevli zabıt katibi olması dolayısıyla olayla ilgili soruşturma başlattı.

Emanet memurluğunun uyuşturucu muhafaza edilen bölümünde yapılan kontrolde, 6 kilo kokainin olmadığı anlaşılınca Başsavcılık yeni bir idari soruşturma başlattı.

MALİ RAPORLAR İNCELENDİ

Gençay H. A. ve Berkay K. tutuklandıkları süreçte alınan kolluk ve savcılık ifadelerinde, uyuşturucu madde ödemesinin Bitcoin üzerinden yapılacağına yönelik beyanların bulunması üzerine şüphelilerin genel bankacılık hareketlerinin tespiti amacıyla Mali Suçlar Araştırma Kurulu'ndan (MASAK) rapor talebinde bulunuldu.

Gençay H. A. ve Berkay K.’nin dijital materyalleri ve MASAK verileri üzerinden yapılan incelemede, şüpheliler arasında uzun süredir uyuşturucu madde trafiği olduğu anlaşıldı.

YENİ ŞÜPHELİLER ORTAYA ÇIKTI

Bu süreçte Berkay K.’nin avukatının, Cumhuriyet Başsavcılığı'na etkin pişmanlık hükümlerinden müvekkilinin faydalanmak istediğini beyan etmesi üzerine 18 Ağustos'ta Berkay K.’nin ek ifadesi alındı.

Berkay K. ifadesinde, Gençay H. A. ile arasında uyuşturucu madde ticaretine ilişkin detaylı bilgiler verdi.

İfadesinde, Adli Emanet Memurluğu’nda görevli zabıt katibi Özlem Ö.'dan (40) uyuşturucu madde aldığını ifade eden Berkay K., MASAK raporunda da tespiti yapılan para transferiyle ilgili açıklamada bulundu.

BAZI GÖREVLİLER UYUŞTURUCU MADDE ALINMASINA ARACILIK ETTİ

Soruşturmanın devamında, Gençay H. A., Özlem Ö. ve Berkay K.’nin süreklilik arz edecek şekilde örgütlü bir faaliyet içerisinde uyuşturucu madde ticareti yaptıkları anlaşıldı.

Berkay K.’nin, ayrıca Koray G. adlı kişinin Gençay H. A.’dan uyuşturucu madde alması için aracılık ettiği, kendisine temin edeceği uyuşturucu maddeyi Gençay H. A.’nın yönlendirmesiyle yine Emanet Memurluğunda görevli Sedef S. (35) yardımıyla aldığına yönelik ifadesi, dijital materyal tespitleriyle doğrulandı.

YOĞUN PARA AKIŞI

MASAK verilerinde yapılan incelemede, Gençay H. A.'ın zabıt katibi Özlem Ö.'ya 588 bin 832 TL, zabıt katibi Sedef S.'a 233 bin 535 TL, Sedef S.'nin Gençay H. A.’ya 39 bin 62 TL, Gençay H. A.’nın zabıt katibi Ayşe Ç.'ye 3 bin 369 TL, Ayşe Ç.'nin Gençay H. A.’ya 33 bin 42 TL, Gençay H. A.’nın Enes Y.'ye 16 bin 840 TL, Enes Y.'nin Aytan'a 148 bin 80 TL, Gençay H. A.’nın Berkay K.’ye 6 bin 200 TL, Berkay K.'nin da Gençay H. A. 1 milyon 158 bin 829 TL para gönderdiği tespit edildi. Ayrıca Berkay K.’nin zabıt katibi Özlem Ö.'ye 132 bin 200 TL, Berkay K.’nin Enes Y.'ye 203 bin 791 TL, Enes Y.'nin Berkay K.'ye 112 bin 156 TL, Soner Ş.'nin Berkay K’nin 227 bin 500 TL, Koray G.'nin Berkay K.'ye 224 bin 24 TL ve Abdurrahman Y.'nin Berkay K.’ye 16 bin TL gönderdiği belirlendi.

2 DOSYA BİRLEŞTİ

Antalya Adliyesi Adli Emanet Memurluğu’nda 6 kilo kokainin kaybolmasına yönelik soruşturmanın yanı sıra, yine emanet memurluğundan uyuşturucu madde çıkarıldığına yönelik ihbara ilişkin soruşturma dosyaları birleştirildi.

Dosya kapsamında 30 Ağustos'ta yürütülen çalışmada Özlem Ö., Sedef S., Enes Y., Soner Ş., Tarık P., Ayşe Ç., Kubilay D., Sait K., Ali C., Cumhur U., Ali A. ve Aydın Adil A. gözaltına alındı.

Şüphelilerden Ayşe Ç., Kubilay D., Sait K., Ali C., Cumhur U., Ali A. ve Aydın Adil A. ifadelerinin ardından aynı gün serbest bırakıldı. Diğer şüpheliler Enes Y., Tarık P. ve Soner Ş., adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

PARA TRANSFERLERİNİN ÇOĞU UYUŞTURUCU MADDE TEMİNİNE GÖRE YAPILDI

Hakimlikte Enes Y., Tarık P. ve Soner Ş. ifadelerinde, uyuşturucu madde trafiğine ilişkin bilgi verdi.

Adli Emanet Memurluğunda görevli Gençay H. A. ve Özlem A.’nın muhafazaya alınan uyuşturucu maddeleri, Berkay K. aracılığıyla örgütlü bir yapı içerisinde sattıkları, Berkay K.’nin, uyuşturucu madde satışı yapan kişileri Gençay H. A. ile irtibatlandırdığı, Koray G.'nin de çevresinde bulunan birçok kişi aracılığıyla da uyuşturucu madde temin ettiği, uyuşturucu madde paralarının çoğunlukla bankacılık sistemi üzerinden gönderildiği, Özlem Ö.'nün da uyuşturucu madde kullanıcıları tarafından yoğun para trafiği akışı olduğu anlaşıldı.

Berkay K.'nin el konulan dijitallerinde, süreç içerisinde Özlem Ö. ve Gençay H. A. arasında anlaşmazlık yaşandığının anlaşıldığı, söz konusu durumun Berkay K. tarafından doğrulandığı öğrenildi. Berkay K.’nin ifadesinde, Bitcoin işi ile ilgilendiğini kabul ettiği ancak hesaplardaki para transferinin çoğunun uyuşturucu madde teminine göre olduğu yer aldı.

3 AYRI SUÇTAN TUTUKLANDI

Suçlamaları reddeden Özlem Ö. ifadesinde, “Bu paralar uyuşturucu ticaretinden kazanılmış paralar değildir. Ben Gençay H. A.’ya oturduğum evi 1 aylığına kiralaması için verdim. Bu daireyi iki Rus aileye kiraladı. Bu kira karşılığı kendisi 15 bin dolar aldı. 2022'nin aralık ayında parayı bana banka yoluyla gönderdi. Berkay K. borsa ve Bitcoin işiyle uğraşır. Berkay K.’ye Bitcoin alması için Gençay H. A.’ya para veriyordum. Gençay H. A. da bu parayı Berkay K.’ye veriyordu. Benim adıma Bitcoin hesabı açılmadı. Ben Gençay H. A.’ya 250 bin lirayı, 2021 ve 2022 yılları arasında vermiştim" dedi.

İfadesinin ardından hakimliğe sevk edilen Özlem Ö., 'Uyuşturucu Madde Ticareti Yapma veya Sağlama', 'Resmi Belgede Sahtecilik' ve 'Kamu Kurum ve Kuruluşundaki Eşya Hakkında Hırsızlık' suçlarından tutuklandı.

‘DİNİ NİKAH’ KIYMIŞLAR

Emanet memurluğunda görevli Sedef S. de savcılıktaki ifadesinde, suçlamaları reddetti. Sedef S., Gençay H. A. ile dini nikahlı birlikte aynı evde yaşadıklarını, harcamaları ortak yaptıklarını, banka hesap hareketlerindeki trafiğin bu nedenle olduğunu ileri sürdü.

Sedef S. de 'Uyuşturucu Madde Ticareti Yapma veya Sağlama' suçundan tutuklandı.

Soruşturmanın tamamlanmasının ardından olaya ilişkin yargı süreci başlayacak.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 28.09.2023 11:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol