Kuzey Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor, hangi illerden geçiyor

ürkiye'de Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu olmak üzere üç büyük fay hattı bulunmaktadır. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki üst üste meydana gelen yıkıcı depremler sonrasında Türkiye fay hattı haritası ile risk sorgulamalarına yönelik araştırmalar hız kazandı. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan il ve ilçeler ile o hat üzerinde yaşanmış tüm depremleri haberimizde paylaştık.

23 Şubat 2023 Perşembe 10:43
Kuzey Anadolu Fay Hattı nerelerden geçiyor, hangi illerden geçiyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı hangi il ve ilçelerden geçiyor?

Deprem kuşağında yer alan Türkiye'de Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu olmak üzere üç büyük fay hattı bulunmaktadır. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki üst üste meydana gelen yıkıcı depremler sonrasında Türkiye fay hattı haritası ile risk sorgulamalarına yönelik araştırmalar hız kazandı. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan il ve ilçeler ile o hat üzerinde yaşanmış tüm depremleri haberimizde paylaştık.

İşte Kuzey Anadolu Fay Hattı hakkında güncel bilgiler...

KUZEY ANADOLU FAY HATTI

Yaşanan son depremlerin ardından fay hatlarına ilişkin araştırmalar yoğunlaştı.  Türkiye'de bulunan en büyük fay hatlarından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattında yer alan iller ile KAF üzerinde meydana gelen depremleri haberimizde bir araya getirdik. MTA ile yenilenmiş Diri Fay Haritası'na göre Türkiye'de doğrudan diri fay üzerine oturan, 45 il alanı ve 110 ilçe bulunmaktadır. İşte "Kuzey Anadolu Fay Hattı nerede ve hangi illerden geçiyor?" sorularının yanıtları ile konuyla ilgili merak edilenler...

KUZEY ANADOLU FAY HATTI | Türkiye diri fay haritası ile Kuzey Anadolu Fay Hattı hangi il ve ilçelerden geçiyor? Kuzey Anadolu Fay hattı üzerindeki riskli yerler

KUZEY ANADOLU FAY HATTI TANIMI

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.

KAF sistemi, Anadolu Levhası'nın, güneyde Arap Levhası (yılda 25 mm'leri bulan hızlı sıkıştırma hareketi ile) ve kuzeyde (neredeyse hiç hareket etmeyen) Avrasya Levhası'nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.


KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne kadar tüm kuzey Anadolu'yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında, parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır. 

Fayın bazı kısımları depremler sırasında 0,5-1,5 m düşey, 1,5-4,3 m yatay atımlar yapmıştır. Genç Kuvaterner zamanından itibaren 800–1000 m yatay atım yaptığı ötelenen genç vadi yataklarından tespit edilmiştir.

KUZEY ANADOLU FAY HATTI ÜZERİNDE BULUNAN İLLER

AFAD tarafından edinilen bilgiye göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. 

KUZEY ANADOLU FAY HATTI | Türkiye diri fay haritası ile Kuzey Anadolu Fay Hattı hangi il ve ilçelerden geçiyor? Kuzey Anadolu Fay hattı üzerindeki riskli yerler

Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanan fay hattı Saros Körfezi'nden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanır. Bu kuşak Gelibolu, Marmara Denizi’nin derin kısımları, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit vadisi ile Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir hat şeklinde uzanır. Ayrıca Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik bu kuşak içerisinde kalır.

yuzdeyuzhaber

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol