İstiklal Caddesi Saldırıyla İlgili Bambaşka Detaylar Ortaya Çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristlere yardım eden iki insan kaçakçısı Ammar Jakars ve Ahmet J.'nin yakalandığını duyurdu. Jakars'ın, Taksim'de bombayı saldırgana teslim eden kişi olarak bilinen B. adlı teröristi Edirne'ye götürdüğü, Ahmet J.'nin ise kanlı saldırıyı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Albashır'ı Yunanistan'a kaçırmayı planladığı belirlendi.

15 Kasım 2022 Salı 14:01
İstiklal Caddesi Saldırıyla İlgili Bambaşka Detaylar Ortaya Çıktı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı düzenleyen teröristlere yardım eden iki insan kaçakçısının yakalandığını duyurdu.

Böylece, bombalı saldırıya ilişkin soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 50'ye çıktı.

SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

İstanbul İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı terör saldırısıyla ilgili soruşturma genişliyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre; İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıyı düzenleyen Suriye uyruklu Ahlam Albashır ve bombayı ona teslim eden B. adlı teröristleri Beyoğlu'na, Yaser adlı bir kişi getirdi. Yaser ve B. adlı terörist, Ahlam Albashır'ı bıraktıktan sonra Esenler'deki adresine geri döndü.

İstiklal'deki saldırıya ilişkin yeni detay! Bugün yakalanan Ahmed J.'nin Albashır'ı Yunanistan'a kaçırmayı planlamış

İstiklal'deki saldırıya ilişkin yeni detay! Bugün yakalanan Ahmed J.'nin Albashır'ı Yunanistan'a kaçırmayı planlamış

TELEFONDA BAŞININ DERTTE OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Ahlam Albashır, bombalı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra Yaser adlı kişiyi arayarak kendisini tekrar almasını istedi. Ancak Yaser, başının dertte olduğunu, kendi başının çaresine bakması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine de saldırgan, bir taksiye binerek Esenler'e geri döndü.

BOMBAYI TESLİM EDEN KİŞİYİ EDİRNE'YE BIRAKTI

Bu arada, Ammar Jakars adlı bir insan kaçakçısı, bombayı saldırgana teslim eden kişi olarak bilinen B. adlı teröristi Yunanistan'a kaçması için Edirne'ye götürdükten sonra İstanbul'a döndü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise teröristlere yardım ettikleri belirlenen Ammar ve Ahmet J. adlı insan kaçakçısı kardeşleri dün akşam yapılan operasyonla yakaladı.

İstiklal'deki saldırıya ilişkin yeni detay! Bugün yakalanan Ahmed J.'nin Albashır'ı Yunanistan'a kaçırmayı planlamış

GÖZALTINA SAYISI 50'YE YÜKSELDİ

Böylece, bölücü terör örgütü PKK/KCK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG bağlantılı bir hücre tarafından düzenlendiği belirtilen İstiklal Caddesi'ndeki saldırıyla ilgili gözaltına alınanların sayısı 50'e yükseldi.

Öte yandan CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz'ın İstiklal Caddesi'ndeki patlamaya neden olan terörist Ahlam Albashır'ın yakalandığı evden aktardıkları da şoke etti.

"KIYAFETLERİNİ ÇÖP KUTUSUNA ATMAK İSTEDİ"

İstiklal Caddesi patlamasının 1 numaralı faili kadın terörist Ahlam Albashır, Küçükçekmece Gecekuşu Sokak'ta gözaltına alınmıştı. 3 katlı bir apartman ve bu son dairede yakalandı. Buraya yaşlı bir kadınla birlikte 'misafir' denilerek getirildi. Bu dairede Suriyeli bir aile yaşıyordu, her şeyden habersizlerdi bu arada. Patlamayı gerçekleştirdikten sonra gece saatlerinde Küçükçekmece'de bu eve geldi. Buraya oldukça endişeli bir şekilde geldi, hareketleri de tedirginlik yaratıyordu. Ailenin ifadesine göre evin salonunda oturup telefonuyla mesajlaştı. Patlamayı gerçekleştirdiği kıyafetleri kamuflajlı pantolonu ve siyah üstüydü. Kıyafetlerini bu eve geldikten sonra hızlı bir şekilde değiştirdi, mutfaktaki çöp kutusuna atmak istedi.
Sonrasında ev sahibi olan kadın geldi ve 'Ne yapıyorsun? Kıyafetleri neden atıyorsun?' Sonrasında ev sahibi olan kadından kıyafetleri sobaya atıp yakmasını istedi. Aslında kadın teröristin izini kaybettirmek için çaba sarf ettiğini de görmüş oluyoruz.

Son dakika... CNN TÜRK terörist Ahlam Albashırın yakalandığı evde Flaş detaylar: Camı kırarak aşağıya atlamaya çalışmış

"BALKONUN CAMINI KIRARAK KENDİSİNİ AŞAĞIYA ATMAYA ÇALIŞTI"

Kıyafetlerini değiştirdi, üzerindeki kazağı giydikten sonra soğuk olduğunu söyleyerek kalacağı odasına geldi. Buraya misafir olarak geldi ve ailenin de geleceğinden haberinin olmadığı yönünde ilk belirlemeler. Odaya gelip oturdu, geceyi burada geçirmeyi planlıyordu. Kadın terörist eve poşetle geldi. Teröristin kullanmış olduğu yüzüğü görüyoruz. Bu evde oldukça sıcak dakikalar yaşandı. Gece 02:50 sularında ekipler kadının bu adreste olduğunu belirledikten sonra sessiz şekilde bu adrese geldi. Merdivenler sessiz şekilde çıkıldı, kapı çalındıktan sonra bu adrese girildi.

Kadın terörist sesleri duyunca balkonun camını kırarak kendisini aşağıya atmaya çalıştı. Yakalanmamak için her şeyi göze aldığını ifade edelim. Burada da yakalanmamak için vermiş olduğu mücadeleyi görmüş oluyorsunuz.

Kadının kullandığı bir telefon vardı. Sürekli olarak görüşmelerini mesaj yoluyla yapmaya çalıştı. Polisler geldiğinde ise o telefon yoktu, dolayısıyla telefonu nereye sakladığıyla ilgili ekipler burada detaylı inceleme yaptı. Kadın terörist 10 saat gibi kısa bir sürede yakalandı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 15.11.2022 14:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol