İşte Yeni Barolar Birliği Başkanı!

Son dakika... Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan belli oldu

05 Aralık 2021 Pazar 17:37
İşte Yeni Barolar Birliği Başkanı!

Son dakika... Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan belli oldu.

Feyzioğlu’na yönelik eleştirilerin başında, AKP’nin baroları zayıflatma hamlesi olarak görünen Çoklu Baro düzenlemesine karşı sessiz kalması geliyor. Feyzioğlu, AKP’nin düzenlemeyi Meclis’e sunduğu dönemde sessizliğini korumuştu. 

Feyzioğlu, düzenlemeyi protesto etmek için, Ankara’ya yürüyen Baro Başkanlarının önü polis tarafından kesildiğinde, ziyaretlerine gittiği başkanlar tarafından protesto edilmişti. 

Düzenlemenin yasalaşmasının ardından önce İstanbul’da ardından da Ankara’da hükümete yakınlığıyla bilinen isimler 2. Baroları kurdu. 

DELEGE YAPISI DEĞİŞTİRİLDİ

Çoklu baro düzenlemesiyle birlikte Genel Kurulu'nda oy hakkı bulunan delege sayısı da düştü. Seçimlerde eskiden 477 delege oy kullanırken, yeni düzenlemeyle bu sayı 348 olarak belirlendi. 

Yasadan önce delege sayısı 137 olan, Dünyanın en büyük barosu İstanbul Barosu 13 delegeye, 53 olan Ankara Barosu delege sayısı 7'ye, 30 olan İzmir Barosu delege sayısı ise 5'e geriledi. 

Geride kalan 78 baroya ise 3’er delege seçme hakkı tanındı. Ayrıca 82 baronun başkanları doğal delege olarak oy kullanırken, görevdeki TBB Başkanı ve eski başkanların da oy kullanabilecek.  

Delege sisteminde yapılan bu değişiklikle ülkenin en büyük baroları olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi baroların seçimlerdeki etkisi azaltıldı. Avukat sayısı düşük olan Anadolu baroları güçlendirilmiş oldu.

ERİNÇ SAĞKAN'I DESTEKLİYORLARDI

Uzun süredir, TBB Başkanı olan Metin Feyzioğlu için bu seçim bıçak sırtındaydı. Anadoludaki bazı baroların desteğini alan Feyzioğlu, seçimde gücünü arttırabilmek için ziyaretlerde bulundu. 

Erinç Sağkan ise İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük barolarının desteğini arkasına almış durumda. TBB’nin delege yapısı değiştirilmemiş olsaydı, Sağkan’ın seçimi kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu yine de beklenen oldu.

Seçimlere az bir süre kala baroların yaptığı açıklamalarda Sağkan’ın arkasında önemli bir güç bulunduğu görülüyordu. 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 05.12.2021 17:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol