İslam Memiş: Altını olanlar dikkat, operasyon çekilecek

İslam Memiş, altın sahiplerini yeni bir operasyon konusunda uyararak dikkat çekti. Altın fiyatlarının yükselişe geçtiği bu dönemde, Memiş, altın sahiplerinin dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

09 Eylül 2023 Cumartesi 12:24
İslam Memiş: Altını olanlar dikkat, operasyon çekilecek

Türk lirasının değer kaybı ve ekonomik zorluklarla boğuşan vatandaşlar için altın, güvenli bir yatırım aracı olarak görülüyor.

Ancak altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın sahiplerini yeni bir operasyon konusunda uyararak dikkat çekti.

Altın fiyatlarının yükselişe geçtiği bu dönemde, Memiş, altın sahiplerinin dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

İslam Memiş, altın piyasalarında önümüzdeki hafta itibarıyla önemli değişikliklerin yaşanabileceğine dikkat çekti. Bu değişikliklerle ilgili olarak, altının gelecekteki değeri hakkında tahminlerde bulundu. Ancak Memiş, altın sahiplerinin panik yapmamaları gerektiğini vurguluyarak ve altını şu anda satmanın mantıklı olmadığını belirtti.

İslam Memiş'in açıklamalarından bazı detaylar şöyle:

"ALTIN SAHİPLERİNE YENİ BİR OPERASYON ÇEKİLEBİLİR"

Yaşanan yükselişi takip eden düşüşle birlikte altın fiyatlarında yeni bir operasyon tehlikesi bulunuyor. Aşağı yönlü hareketlerin ardından şu anda paniğe kapılmaya hazır hale gelen acemi yatırımcılar, haftanın kalan bölümünde yaşanacak manipülasyon daha açık hale geliyor. Bu nedenle yeni bir sert iniş, korkuyu yükselterek acemi yatırımcıların paniğe kapılmasına ve ellerindeki altını ucuz fiyattan satmasını neden olabilir.

Burada söyleyeceğim şey, sakın ama sakın bu tuzağa düşmeyin. Sizlerin dip fiyattan satacağı altını, balinalar çok ucuza toplayacaktır. Çünkü altın fiyatları, yılın geri kalan bölümünde yükselişe geçecek. Bu yükselişlerin öncesinde acemi yatırımcıların kazanmasını engellemek ve ellerindekileri almak için manipülasyon oyunları oynanacaktır.

"EKİM AYINDA ALTIN RÜZGARI YAŞANACAK"

Dünya genelinde altın fiyatlarını belirleyen iki faktör bulunuyor. Bunlardan birincisi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararları olmakta. Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları her ne kadar şahin tonda olsa da, Eylül ayındaki toplantıda Fed'in faizleri pas geçeceğine yönelik uluslararası beklenti yüzde 80'i aşmış durumda.

Faizlerde bir hareketsizlik, altın fiyatlarındaki yükselişi hızlandıracak bir itici güç olacaktır. Bunun yanı sıra, altın fiyatlarını belirleyen ikinci faktör ise uluslararası piyasalarda yaşanabilecek kriz, dünyayı etkileyen sağlık sorunları ve iflaslar olacaktır. Çin tarafından gelen veriler, özellikle emlakçılık sektöründeki batışların peş peşe yaşanması, dünya piyasalarındaki güvensizlik ortamını tetikleyebilir .

Güvensizlik demek, her dönemin güvenli limanı olan altına hücum edilmesi demek. Hatırlayın, yılın ilk çeyreğinde ABD'de yaşanan bankacılık krizi sonrasında altın, rekor üstüne rekor kıran bir yükseliş serisi yakalamıştı. Çin'de yaşanacak gelişmeler, ons tarafında benzer bir yükselişin kıvılcımını yakabilir.

"AÇIKLANAN DOLAR SEVİYELERİ ALTIN İÇİN İTİCİ GÜÇ OLACAK"

Ons altındaki yükselişlerle birlikte, bugün açıklanan Orta Vadeli Program'da da yer aldığı gibi yıl sonun için dolar kuru 30 lira 40 kuruş olarak tahmin edilmekte. Bu tahmin, 2026 yılına kadar 47 liraya kadar ulaşıyor. Gram altın/TL fiyatlarının bir yandan da dolara endeksli olduğu düşünülürse, ilerleyen yıllarda yaşanacak döviz yükselişi, beraberinde ons altının da yükseleceği hesaba katıldığında gram altın fiyatlarında yeni rekorları kaçınılmaz yapıyor.

Şu anda fiziki piyasalar ile gösterge kur arasında 35-40 liralık bir makas aralığı bulunsa da, altın için Eylül ayında alım fırsatı olduğunu düşünüyorum. Bu alım penceresi kapanmadan, hamle yapmak ve emtialar için hazırlığa başlamak oldukça kazançlı olabilir.

yuzdeyuzhaber





Son Güncelleme: 10.09.2023 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol