İktidarın Seçim Oyunu! Bin 400 Başkan ve Üye...

Gazeteci Barış Pehlivan, 17 Haziran'daki Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle iktidarın seçim planının daha da netleşeceğini söyledi. Kulislerde konuşulan senaryoları aktardı.

25 Mayıs 2022 Çarşamba 12:00
İktidarın Seçim Oyunu! Bin 400 Başkan ve Üye...

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, 17 Haziran'da Hâkimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) Yaz Kararnamesi’ni açıklayacağını belirtti. O gün çok kapsamlı bir listenin yayımlanacağı ve beş bine yakın yargı mensubunun yerinin değiştirileceği iddiasını okurlarıyla paylaştı.

 

'İktidarın seçim oyunu' başlıklı yazısında "İşte bu kararname, adalet komisyonlarında yapılacak seçim kurulu kuralarını da yakından ilgilendiriyor. Zira, bir hâkimin seçim kuruluna girmeye hak kazanması için o il ya da ilçede görevini yapıyor olması gerekiyor" diyen Pehlivan, şöyle devam etti:

"Kulislerde konuşulan senaryo tam da burada devreye giriyor. Soruluyor ki, ya seçim kurulları kararnameden sonra belirlenirse ne olacak? Öyle ya, bir hâkimin başka yere atanmasıyla, orada görevine başlaması arasında süre geçiyor. 'Mehil müddet' denilen bu süreç bazen 15 günü buluyor. O sırada hâkim ne mevcut bulunduğu ne de yeni atandığı ilin veya ilçenin yargı mensubu oluyor. Arafta kalıyor. 

Bakın, YSK’nin seçim yasası değiştikten sonra 13 Nisan’da aldığı kararın üçüncü sayfasında ne yazıyor: 

'Bir hâkimin, o yer hâkimi sıfatını kazanabilmesi için atanması yeterli olmayıp görev yerine gelerek işe başlamış olması gerekir. Bu nedenle, önceden ataması yapıldığı halde çeşitli nedenlerle atandığı il veya ilçedeki görevlerine başlamamış hâkimlerin, kurullar oluşturulduktan sonra gelerek görevlerine başlamış olmaları seçim kurullarında değişiklik yapılmasını gerektirmez.'

'SEÇİM KURULLARINDA GÖREV ALMAMASI İSTENEN HAKİMLER İÇİN BİR OYUN PLANI MI VAR?'

Demem o ki...  Şu sorular tartışılıyor: 

Seçim kurullarında görev almaması istenen hâkimler için bir oyun planı mı var? Yaz Kararnamesi’yle yerleri değiştirilip yapılacak kuraya girmeleri mi engellenecek? 

'SEÇİM KURULLARINDA 'İSTENMEYEN' HAKİMLER UZAKLAŞTIRILACAK MI?'

Ya da önce seçim kurulları belirlenip kuradan çıkan 'istenilmeyen' hâkimler Yaz Kararnamesi’yle uzaklaştırılacak mı? Böylece o hâkim hak kazandığı il veya ilçedeki seçim kurulunda görev yapamaz hale mi gelecek?

Kimilerine göre, seçim kurulları çok da hayati önemde değil. Kimilerine göre ise özellikle büyük illerdeki sandık kurullarının oluşumunda ve yapılacak itirazlarda hayati öneme sahip. 

'SEÇİM KURULLARINDA GÖREVLİ 1400 BAŞKAN VE ÜYENİN DEĞİŞİMİNDEN BAHSEDİYORUZ'

Sonuçta, tüm ülkedeki seçim kurullarında görevli 1400 başkan ve üyenin değişiminden bahsediyoruz. Değişimin 6 Temmuz’a kadar hangi gün yapılacağı ve 17 Haziran’daki HSK kararnamesiyle eşgüdümü iktidarın seçim planını daha da netleştirecek. "

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 25.05.2022 12:06
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol