Fatih Altaylı, Millet İttifakı'nın Adayını Açıkladı

Millet İttifakı'nın Erdoğan'ın karşısına çıkaracağı aday seçime yaklaştıkça tüm kesimlerce daha da merak edilirlen Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, "CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun adaylığı neredeyse kesin" dedi. Altaylı, Akşener'in ise Kılıçdaroğlu'nun vitrininde yeralmayacağını öne sürdü.

16 Ağustos 2022 Salı 12:15
Fatih Altaylı, Millet İttifakı'nın Adayını Açıkladı

"Faiz sebep enflasyon sonuç" odaklı ekonomi politikasının hayat pahalılığını zirve noktaya taşıması, vatandaşların mevcut politikaya tepkilerinin kamuoyu araştırmalarına yansıması ve AKP'nin oy oranının günden güne erimesi Millet İttifakı'na ilgiyi artırırken Cumhurbaşkanlığına kimi aday çıkaracağı da büyük merak konusu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Artık açıklayın şu adayınızı' şeklinde sözlerine de yansıyan merak devam ederken Fatih Altaylı'dan bomba bir kulis iddiası geldi.

Fatih Altaylı, Millet İttifakı'nın adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olacağını ve bunun artık neredeyse kesinleştiğini öne sürdü.

İşte Altaylı'nın kaleme aldığı o satırlar:

"Cumhuriyet Halk Partisi’nde kafalar artık netleşti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifak masasına partinin Cumhurbaşkanı adayı olarak götüreceği isim Kemal Kılıçdaroğlu olacak. Masa bu ismi kabul eder mi etmez mi açıkçası bilmiyorum. Ancak gelen bilgilere göre İyi Parti’nin Kılıçdaroğlu ismine itiraz eden taraf olmayacağı ve Kemal Bey’e destek vereceği neredeyse kesin gibi.

Ancak CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimi stratejisi Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermekten ibaret değil. Daha kapsamlı bir seçim stratejisi kurguluyorlar.

Bunun için de Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’ye en uzak isimlerle, MHP’den kopmuş ülkücülerle, AK Parti’ye artık yüz vermeyen milli görüşçülerle, AK Parti’yle yollarını ayırmış AK Partili önemli isimlerle görüşüyor.

Bu görüşmelerde muhataplarından olabildiğince açık sözlü ve açık yürekli olmalarını istiyor. Önerilerini dinliyor, fikirlerini alıyor, kendini anlatmaktan çok onların ve temsil ettikleri kitlenin kendisi hakkındaki fikirlerini öğreniyor.

Bu görüşmelerde kendisine en fazla 'Alevi kimliğini saklamaması' öneriliyor. Bu durumun Alevilerde küskünlük, Sünnilerde ise sahtecilik izlenimi uyandırabileceği hatırlatılıp bu konuda çok açık olması tavsiye ediliyor.

Bir diğer tavsiye ise cesur olması. Bu görüşmeler Kılıçdaroğlu’nun adaylık konusundaki fikrinin netleşmesini ve cesaretinin artmasını sağlamış.

Ancak dediğim gibi kapsamlı bir siyaset ile Cumhurbaşkanlığı adaylığı planlanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığını açıklarken, tek kişi olarak halkın önüne çıkmayacak.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU YARDIMCI OLURSA ŞAŞIRMAYIN

Kemal Bey ile birlikte Cumhurbaşkanı yardımcısı adayları da sahneye çıkacaklar.

Cumhurbaşkanı yardımcılarından 1 numaralı olan mutlaka Sünni bir isim olacak. Mesela Temel Karamollaoğlu gibi bir isim Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olarak karşımıza çıkarsa kimse şaşırmasın.

Ve Kılıçdaroğlu’nun yardımcıları ve kabinesinin ana hatları da büyük ölçüde vitrine çıkacak. Altılı masanın katkısı en çok burada görülecek.

MERAL AKŞENER, EKİPTE OLMAYACAK ÇÜNKÜ...

Ve büyük bir sürpriz olarak Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun vitrine çıkardığı ekip içinde yer almayacak.

Akşener, 3 yıl içinde geçilmesi planlanan parlamenter rejim için hazırlanacak ve siyaseten çok aktif olacak. Ancak Kılıçdaroğlu kabinesinde İyi Parti’nin ciddi bir ağırlığı olması planlanıyor.

Bu arada şunu da söyleyeyim, Kılıçdaroğlu’nun tüm bu çalışmaları çok ciddi biçimde izleniyor, kayda alınıyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nun bundan bir rahatsızlığı yok.

Tabii yine de altılı masanın tavrı önemli. Kılıçdaroğlu masadaki herkesi dinlemeden karar vermeyecek."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 16.08.2022 12:32
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol