Bloomberg: Erdoğan seçimi kaybederse...

Bloomberg, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili bir haber hazırladı. 14 Mayıs’taki seçimlere ilişkin analizlere yer verilen haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı” denildi.

22 Mart 2023 Çarşamba 13:47
Bloomberg: Erdoğan seçimi kaybederse...

Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan genel seçimlere yönelik geri sayım sürerken, uluslararası medya kuruluşları da seçime ilişkin yorum ve analizler yapıyor. ABD merkezli basın kuruluşu Bloomberg, Türkiye’de siyasette yaşanan son gelişmeleri derlediği haberinde bazı yorumlara da yer verdi.

Haberde, “Erdoğan’ın gerilemeler yaşadığı hafta kritik seçimler yaklaşırken kötüleşti” başlığını kullanırken, “Cumhurbaşkanı Erdoğan eski ekonomi bakanını ikna etmeyi başaramadı. Muhalefet ise ortak aday seçti ve destek oluşturmayı amaçlıyorlar” ifadesine yer verildi.

Mayıs ayında yapılacak seçimlerin kafa kafaya gidebileceğini aktaran Bloomberg, “Erdoğan eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek’i geri dönmeye ikna edemedi. Ankara’da bir saati aşkın görüşme sonrasında Şimşek aktif siyasete dönmeyeceğini söyledi. Şimşek’in kararı, Yeniden Refah Partisi’nin liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhafazakar ve milliyetçi partilerle kurduğu ittifaka katılmayıp kendisinin aday olacağını açıklamasından birkaç saat sonra geldi” hatırlatmasını yaptı. Bloomberg, AKP’nin Hüda-Par’la ittifak kurduğuna da dikkat çekti.

Millet İttifakı’nın orta adayı Kemal Kılıçdaroğlu için ayrı bir paragraf açan Bloomberg, “Konuyla ilgili bilgisi olan kişiler uzun görüşmeler sonucunda ortak aday olarak seçilen Kılıçdaroğlu’na HDP’nin destek vereceğini söyledi. HDP, seçmenin yüzde 10’undan fazlasından oy alıyor” ifadesine yer verdi. Bloomberg, bugün HDP’den bir açıklama gelmesinin beklendiğini de aktardı.

“ERDOĞAN SEÇİMİ KAYBEDERSE…”

Haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı ve bölgede, Çin’le, Rusya’yla, ABD’yle ve diğer ülkelerle ilişkide kritik rol üstlendi” denildi.

Şimşek’in AKP’ye geri dönme teklifini reddetmesinin arkasında Erdoğan’ın ekonomik politikalarını değiştireceğine dair çok az inancı olduğunu öne süren Bloomberg, “Eski bir Merrill Lynch strateji uzmanı olarak çalışan Şimşek, yatırımcılar tarafından Erdoğan hükümetlerinde pazar dostu bir imajı var. Siyasi kariyerinin son yıllarında Erdoğan’ın gelenek dışı hamlelerine karşı duran biri olarak görülüyordu” yorumunu yaptı.

Bloomberg’e konuşan ekonomist Tim Ash, “Erdoğan, muhtemelen Şimşek’e beklenildiği gibi politika faizlerini artırma yetkisini vermeyi kabul etmedi. Erdoğan’ın ekonomi politikaları görüşünden geri adım atmayacağımızı öğrendik bence” dedi.

ADAY ADAYI BAŞVURULARINDA AKP ÇÖKTÜ

Öte yandan Gazeteci Nuray Babacan AKP’ye yapılan aday adaylık başvurularını kıyasladı. Babacan, 2018 yılında 8 bin olan başvurunun bu yıl yapılacak seçimde 3 bin olduğunu yazdı.
Millet İttifakı’nın adayını açıklaması ile birlikte anketlerde giderek eriyen AKP iktidarı peş peşe İttifak görüşmeleri yapıyor. Yeniden Refah Partisi’nden veto yiyen AKP, teklif götürdüğü Mehmet Şimşek’ten de istenilen sonucu alamadı.

AKP’nin erimesi aday adaylık başvurularında da görüldü. Gazeteci Nuray Babacan, 2018 seçimlerinde 8 bin aday adayın başvurduğu AKP’ye 2023 seçimlerinde sadece 3 bin başvurunun olduğunu yazdı.

Nuray Babacan’ın Gazete Pencere’de yer alan yazısı şöyle:

“MASADAKİ BASİT HESAP · Yemek masalarında 2018 yılındaki başvuru-larla kıyaslama yapılıyor. Görüldü ki; 3 bin kişide kalan ilk başvuru, bir önceki seçimde 8 bin-di. Örneğin, Erzurum gibi AKP’nin kalesi olarak bilinen bir yerde sadece 45 kişi aday adayı oldu. Oysa bu rakam 2018’de 145’di. Diyarbakır’da-ki başvuru sayısının üç günde 25’de kaldığı ortaya çıktı. Önceki seçimlerde bu sayının 208 oldu-ğu öğrenildi. İşte bu rakamlardan sonra sürenin uzatılmasına karar verildi. Yarın, katlamalı rakamlar açıklanabilir ama biliyorlar ki hiçbir şey eskisi gibi değil. Ayrıca partide, topun ağzında olanların meraklı bekleyişi sürüyor. Milletvekili adayları ‘illerdeki karşılığı, hakkındaki iddialar, meclis performansı’ gibi başlıklarla ele alınıyor. 3 dönemliklerin büyük oranda tırpan yiyeceği, çok az istisna olacağı konuşuluyor.”

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.03.2023 14:10
Anahtar Kelimeler:
SeçimErdoğanBloomberg
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol