Almanlar Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nu yazdı, oy oranı verdi

Türkiye kaderini belirleyecek seçime kilitlenirken dünyada da gündem oluyor. Alman Bild gazetesi, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu karşılaştırması yaptı. Bild, yaptığı karşılaştırmada Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin "Erdoğan için ne kadar tehlikeli?" başlığını kullandı.

20 Mart 2023 Pazartesi 13:26
Almanlar Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nu yazdı, oy oranı verdi

Almanya Bild gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında karşılaştırma haberi yayımladı. 

Bild gazetesi, Kılılçdaroğlu'nun anketlerde Erdoğan'a karşı önde olduğunu belirtirken “Bu adamın ayakta kalma gücü var! Uzun yıllara ve sayısız mağlubiyete rağmen 74 yaşındaki Kemal Kılıçdaroğlu, kendisini muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olarak konumlandırdı” ifadelerine yer verdi.

ANKET VERİLERİNİ PAYLAŞTILAR

Bild, anket verisini şu ifade ile haberine taşıdı:

"Kılıçdaroğlu mevcut anketlerde yüzde 57.1 ile Erdoğan'ın (yüzde 42.9) açık ara önünde! 20 yıldır iktidarda olan İslami-muhafazakar devlet başkanının yerini alabilir" 

"UZUN SÜRELER ERDOĞAN'A KARŞI BİR ŞEY YAPAMAZ GİBİ GÖRÜNÜYORDU"

Türk halkının, 6 Şubat'ta meydana gelen ve 47 binden fazla insanın ölümüne sebep olan depremlerin ardından depremzedelere giden yardımların yavaş gönderilmesinden Erdoğan'ı sorumlu tuttuğunu ifade eden Bild, depremin ardından Kılıçdaroğlu'nun ton yükseltmesi için “Uzun süreler boyunca Kılıçdaroğlu, yüksek sesle konuşan ve otoriter rolünü oynamayı seven Erdoğan’a karşı bir şey yapamaz gibi görünüyordu” yorumunu kullandı.

Bild, Kılıçdaroğlu'nun, deprem felaketinin yol açtığı acıların sebebi olarak Erdoğan hükümetini görmesini, cumhurbaşkanı seçilebilmesi için doğru hamleler olduğunu söyledi. 

"İKTİDARIN YOLSUZLUKLARINI KINIYOR"

Alman gazetesi,"Kılıçdaroğlu'nun üstüne gittiği şey de tam olarak bu. Hükümeti felaketle başa çıkmada yetersiz kalmakla suçluyor ve iktidarın yaptığı yolsuzlukları kınıyor" dedi.

"TABANI KIZDIRMA PAHASINA SAĞ PARTİLERLE İTTİFAK KURDU"

Kılıçdaroğlu'nun 2010'dan beri CHP'nin lideri olduğuna değinen Bild, "Kendi tabanını kızdırma pahasına sağ partilerle ittifaklar kurdu ve başörtülü kadınları da CHP'ye kabul etti" ifadesini kullandı. 

"MUHAFAZAKARLARA VE KÜRTLERE AÇILDI"

Bild, "2019’da CHP, İstanbul ve Ankara’da büyük şehirleri kazandı ve Erdoğan’ın AKP’sinin uzun yıllardır bu şehirlerde süren iktidarını sonlandırdı. Bu değişimin ilk işaretleri olarak yorumlandı” sözlerine yer verirken "Cumhuriyet Halk Partisi muhafazakarlara ve Kürtlere açıldı. Bu durum, iktidarı değiştirmesine yardımcı olabilir" dedi.

GEÇER'İN ANKETİNDEN DE KILIÇDAROĞLU ÇIKTI

Öte yandan Ekonomist Selçuk Geçer de, Twitter hesabından yaptığı seçim anketi sonuçlarını paylaştı. 93 bin kişinin katıldığı ankette sonuçlar dikkat çekti.

Selçuk Geçer’in açtığı ankete 93 bini aşkın kullanıcı katıldı.

Anket sonucu şöyle:

Kemal Kılıçdaroğlu %77
Recep Tayyip Erdoğan %8
Muharrem İnce %4,8
Sinan Oğan %10,2
Selçuk Geçer’in anket sonucunda Erdoğan’ın oyunun yüzde 8 olarak çıkması dikkat çekti.

Selçuk Geçer, “Bu tabloya göre bence sayın Erdoğan adaylıktan çekilerek oyları bölmemeli :)” paylaşımında bulundu.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 20.03.2023 13:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol