banner1697

13 Şehit İçin Erdoğan'ın Harcayacağı İsmi Açıkladı!

Türkiye Gara'da başlarına sıkılan birer kurşunla infaz edilen 13 vatan evladını yasını tutarken muhalif çevreler de operasyonun başarısızlığını tartışıyor.

18 Şubat 2021 Perşembe 08:04
13 Şehit İçin Erdoğan'ın Harcayacağı İsmi Açıkladı!

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Dr. Merdan Yanardağ, Gara Operasyonu’nun ardından başarısızlıktan kimin sorumlu tutulacağına dair iddiaları değerlendirdi.

Yanardağ, “Harcanacak kişinin Hulusi Akar olduğu belirtiliyor. Nedeni şu; 15 Temmuz’dan beri Hulusi Akar’ın hakkında kuşkuların olduğu ileri sürülüyor. Erdoğan’ın Ordu’yu kontrol altına alabilmek için bir Genelkurmay Başkanı’nı Milli Savunma Bakanı olarak kabineye aldığı ama her zaman kuşkuyla baktığı iddia ediliyor. Ya görevden alınacak ya da istifa edecek. Fatura bir kişiye çıkarılacaksa öyle anlaşılıyor ki en güçlü aday artık Hulusi Akar” ifadelerini kullandı.

CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel de hükümetin tek derdinin sorumluyu gözden kaçırmak olduğunu belirtti.

" Dünün özeti şuydu: ‘Bir saldırı gerçekleşti, bir operasyon gerçekleşti, biz operasyon yaptık, bize bir saldırı var, operasyon sırasında bombardıman ile ölmediler, bunları PKK öldürdü, buna inanın ve dünyaya da böyle anlatalım.’ Zaten biz PKK bir şey söylüyorsa, TSK bir şey söylüyorsa, TSK’ya inanırız kime inanacağız? TSK’ya inanırız da 12 evladınız beş buçuk yıl önce kaçırıldı, kapılarımızı çaldılar, dinledik, aileler bu kürsüye geldi, taleplerinin aktarılmasına aracılık ettik, sayısız defa cevap alamadığımız soru önergeleri verdik. Bu konuda gayretsiz davranan AK Parti hükümetleri ve bakanları ile karşı karşıyaydık.

BU SORU SORULMASIN DİYE ALGI OPERASYONU YAPANLARI GÖRÜYORUZ
Dün sayın bakanlar geliyor, bilgi veriyorlar. Başarılı olsa, ‘Sayın Cumhurbaşkanı’mızın emirleriyle yaptık.’ Bu operasyonu kim yaptı? Sorumlusu kim? Gara’daki operasyonu kim yapacak? Türkiye’nin rehine kurtarma ekibi, dünyada en iyi ilk beşi içinde olduğu ifade edilen ekip nerede? Neden orada yoktu? Esenboğa’ya bir uçak indirilse ve rehineler olsa, oraya, mağaraya girildiği gibi mi girilirdi. Oradakiler evlatlarımız… Bu soruları sormak hakkımız. Bu sorular sorulmasın diye algı operasyonu yapanları da görüyoruz."

"GARA OPERASYONU TAM BİR FİYASKO"

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, “Rehine kurtarma operasyonu fiyaskoyla sonuçlandı. Sorumlular istifa etmeli, başta Hulisi Akar istifa etmeli.” ifadelerini kullandı.

Ertürk’ün konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

“Bakın bir kurtarma operasyonu fiyaskoyla neticeleniyor. Başarıyı göğüslemek kadar başarısızlığa da sahip çıkmak ve sorumluluğun gereğini yapmak lazım. Bugün çağdaş bir dünyada böyle bir fiyaskodan sonra sorumlular istifa eder. En başta da Hulusi Akar istifa etmesi lazım. Bir rehine kurtarma operasyonu, ne olarak yapıyorsunuz, şiddet kullanarak veya askeri harekat kullanarak, özel kuvvet harekatı kullanarak bir rehine kurtarma operasyonu yapıyorsunuz. Bir kere bu tabiatı itibariyle çok zor ve riskli bir operasyon. Gara’da meydana gelende risk daha fazla. Niçin? Bir kere ülke topraklarımızda değil. Yabancı bir ülkede bu operasyonu yapacaksınız. Yabancı bir ülkenin korumasında bu PKK terör örgütü. Arazi şartları da çok ağır. Bu zorlukta, o terör örgütü küresel ve bölgesel güçler tarafından destek görüyor. Bunları oturup hesapladığınız zaman, bu harekatı başlangıçta madem Hulusi Akar başarı yüzdesini ne olarak hesapladı? Size şöyle söyleyeyim yüzde 20’den fazla değildir biliyor musunuz. Canlı olarak kurtarmayı planlıyorsanız emin olun yüzde 20’yi geçmez.”

SOYLU VE AKAR ARASINDA KAVGA...

Öte yandan Ankara kulislerinde, İçişleri Bakanı ile Milli Savunma Bakanı arasında gerilim yaşandığını ve Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğunu iddia ediliyor. Bakanlar Hulusi Akar ve Süleyman Soylu, Gare operasyonu ile ilgili önce CHP ve İYİ Parti liderlerini, ardından da milletvekillerini bilgilendirdi. Muhalefet temsilcileri bilgilendirme için “yasak savma”, “başarısızlığa muhalefeti ortak etme çabası” yorumları yaptı. Bir siyasetçi operasyon nedeniyle iki bakan arasında gerilim yaşandığını ve Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğunu iddia etti.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre, PKK’nin kaçırdığı 13 asker ve polisin vefatıyla sonuçlanan ve muhalefetin “başarısız” olarak eleştirdiği kurtarma operasyonu Meclis’in de gündemindeydi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önce CHP ve İYİ Parti genel başkanlarını ziyaret etti, ardından Meclis Genel Kurulu’nda milletvekillerini bilgilendirdi.

Muhalefet temsilcileri çok sık yaşanmayan bilgilendirme için, “yasak savma”, “başarısızlığa muhalefeti ortak etme çabası”, “uluslararası alanda meşruiyet arayışı” yorumları yaptı.

LİDERLERLE GÖRÜŞMELER BİRER SAAT SÜRDÜ

Bakanlar Akar ve Soylu Meclis’teki bilgilendirme öncesinde ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmeye Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak eşlik ederken Akşener’le görüşme baş başa gerçekleşti. Yaklaşık birer saat süren görüşmelerin ardından açıklama yapılmadı.

OTOPSİ RAPORLARI, FOTOĞRAFLAR PAYLAŞILDI

Edinilen bilgiye göre görüşmelerde ilk olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu operasyonla ilgili bilgi verdiler.

Her iki bakanın liderlere verdiği bilgi Meclis Genel Kurulu’nda yaptıkları açıklamalardan farklı değildi. Liderlerle görüşmelerde sadece bazı sorulara daha ayrıntılı yanıt verildi. Otopsi raporlarından bahsedilirken ayıca Soylu’nun Meclis kürsüsünde yanına aldığı ama göstermediği fotoğraflar paylaşıldı. Ölen asker ve polislerin vücut bütünlüğünü gösteren fotoğraflar için “bomba patlamış olsa böyle olmazdı” değerlendirmeleri paylaşıldı. İki bakan daha sonra Meclis Genel Kurulu’nda bilgilendirme yaptı.

GARA'DA NELER OLDU DİYENLER BUNU OKUSUN...

‘BAŞARISIZLIĞA MUHALEFETİ ORTAK ETME ÇABASI’

Muhalefet temsilcileri operasyonun ardından bakanların yaptığı bilgilendirmeyi bir “yasak savma” olarak nitelendirdi.
CHP’li bir yönetici, “Özensiz, dikkatsiz, hesapsız bir operasyon. Bu işi bilenler söylüyor: Rehinelerin olduğu bir yere tank tüfekle girmek gibi kurtarma operasyonu olmaz. Bu başarısızlığı muhalefetle paylaşmaya, muhalefeti buna ortak etmeye çalışıyorlar. Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda meşruiyet arıyorlar” dedi.

‘BÖYLE BAŞARISIZ BİR ÖRNEK YOK’

İki bakanın liderleri ziyareti ve Meclis’te bilgilendirme yapması İYİ Parti’de de mesafeli karşılandı. İYİ Partili bir milletvekili, dünyada birçok kurtarma operasyonu olduğunu ama böyle başarısız bir örnek görülmediğini belirterek şunları söyledi:

“Türkiye’de geçen yıllarda 300’ün üzerinde vatandaşımız kurtarılmış. Siyaset devreye girince bu mümkün oluyor. Bu konuda da Meclis’te komisyon kurulabilirdi, çeşitli müzakere yolları denenebilirdi. Ulusal, uluslararası insan örgütleri devreye girebilirdi. Bunun birçok yöntemi var. Ama bunu tercih etmediler, sonuç acı oldu.”

‘BAŞARISIZLIKLARINI HDP’YE SALDIRARAK GİZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR’

Operasyon ile ilgili açıklamalarda HDP hedef gösterildi. HDP’li bir yönetici alıkonulan askerlerle ilgili yıllardır verilen mücadele verdiklerini söyledi ve “Yaptıkları operasyonda ortaya çıkan başarısızlıklarını HDP’ye saldırarak gizlemeye çalışıyorlar” dedi.

‘İKİ BAKAN ARASINDA SORUN VAR’ İDDİASI

İddialara göre operasyon Milli Savunma ve İçişleri Bakanlıkları arasında da gerilim konusu oldu.

İçişleri Bakanı Soylu’nun “Biz yapsaydık tüm rehineleri kurtarırdık” yaklaşımı ile başarısızlıktan Savunma Bakanlığını sorumlu tuttuğu ileri sürülüyor.

İki bakan arasında gerilim olduğu iddiasını gündeme getiren bir siyasetçi, “Meclis’e bilgilendirme için birlikte görevlendirilmeleri dikkat çekici. Mevcut tablodan ‘Akar bu işin altından kalkamaz siyaseten Soylu yapsın’ anlamı çıkıyor” yorumu yaptı.

Aynı siyasetçi Bakan Soylu’nun siyaset dozu yüksek konuşmasını da “Genel başkan adayı konuşması” sözleriyle değerlendirdi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 18.02.2021 08:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol