banner1697

YEŞİLÇAM YASTA...

Tanju Gürsu solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Bostancı FSM Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

YEŞİLÇAM YASTA...

Tanju Gürsu solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Bostancı FSM Hastanesi'nde yaşamını yitirdi.

07 Haziran 2016 Salı 17:22
YEŞİLÇAM YASTA...

 Türk sinemasının en önemli oyuncularından biri olan Tanju Gürsu solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Bostancı FSM Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Tanju Gürsu, Hayati ve Mediha Gürsu'nun 3'ü kız, 2'si erkek çocuklarından biri olarak 1938'de Trabzon'un İskenderpaşa Mahallesi'nde doğdu. Trabzon Lisesini bitirdi. Tanju Gürsu, oyuncu ve yönetmen Temel Gürsu'nun kardeşi. 1962 yılında Ses Dergisi'nin açtığı yarışmayı kazanıp, oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, birçok film ve dizide rol aldı, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girdi, ayrıca üç film senaryosu yazmış ve beş filmde yönetmenlik yaptı.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında tartışmalı biçimde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.

Gürsu, ayrıca 1998-99 yılları arasında yaklaşık bir yıl boyunca Trabzonspor'da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup, Kerem ve Emre adında iki oğlu var.

Ödülleri

25. Antalya Film Festivali, 1988, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kurtar Beni

34. Antalya Film Festivali, 1997, En İyi Erkek Oyuncu Köpekler Adası

40. Antalya Film Festivali, 2003, Yaşam Boyu Onur Ödülü

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 07.06.2016 17:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol