banner1700

"SAĞCI-MUHAFAZAKAR ÇİZGİ BİTMİŞTİR, KABUL EDİN"

İhsan Eliaçık hoca, " Müslümanların Menderes-Demirel-Özal-Erdoğan’dan gelen sağcı-muhafazakar çizginin bittiğini görmeleri gerekiyor" dedi.

"SAĞCI-MUHAFAZAKAR ÇİZGİ BİTMİŞTİR, KABUL EDİN"

İhsan Eliaçık hoca, " Müslümanların Menderes-Demirel-Özal-Erdoğan’dan gelen sağcı-muhafazakar çizginin bittiğini görmeleri gerekiyor" dedi.

26 Haziran 2014 Perşembe 12:25
Bazı insanların işyerinde mescit açmakla, işçiye iftar ve sahur yemeği vermekle işin biteceğini sandığını belirten İhsan Hoca, " Öte yandan asgari ücretle işçi çalıştırıyor, üründen emekçiye pay vermiyor, ustası hala kirada kendisinin apartmanı var. Üstelik sendikaya üye olanı çıkarıyor, işyerinde “İslam’da grev yoktur, sendika caiz değildir” diye de broşür dağıttırıyor. 70 yıllarda bunlardan birinin işyerinde grev olmuştu, bizim de kökümüz olan MTTB gibi mukeddessatçı, sağcı-muhafazakar gençlik merkezlerinden adam götürüp cihat namına işyerinde çalışmışlar grev kırıcılığı yapmışlardı. ABD filosunu değil; filoyu taşlayan Deniz Gezmişleri taşlattırmışlardı. Halbuki birlikte ABD filosunu taşlamaları gerekirdi. İşte bunlar abdestli kapitalistler olarak bugün de ülkeyi yönetiyorlar. Müslümanların Menderes-Demirel-Özal-Erdoğan’dan gelen sağcı-muhafazakar çizginin bittiğini görmeleri gerekiyor" dedi.

KUR'AN'DA VAR...
Ali Şeriati'nin okumadığım kitabı kalmadığını ve ondan çıkardığı bir ders olduğunu kaydeden Eliaçık hoca, şunları söyledi: " O, İran’da mollaya karşı kitabın ortasından konuşmadı. ‘Sorbon’da okumuş, aslında olmayan sosyalist fikirleri Kur’an sokmaya çalışıyor’ dediler. Tefsir yazmadı mesela. Ama ben tefsir yazdım. Mollaya karşı kitabın tam ortasından konuşuyorum, Arapça ise Arapça buyur gel. Kur’an’ın ruhunda bu iş var kardeşim. Sosyal adalet, yoksulla beraber olma, öksüzü koruma, ezilenlere arka çıkma çok güçlü bir tema olarak var. Sosyalizm antipatisi yüzünden boşuna kasınmayın. Kendinize sosyalist, komünist demeyin tamam, ama bunlarla ifade edilen değerler Kur’an’da esaslı bir şekilde var. Kendiniz açın görün. Kendinize başka bir şeyin deyin ama bunu görün. Adam gençken solcu bir kıza aşık olmuş, pas vermemiş kız, bana sol, sosyalizm deme diyor, tüyleri diken diken oluyor hala. Öteki de mesela küçükken cami hocasından dayak yemiş süphanakeyi okuyamadığı için bana Allah, kitap, din, cami deme diyor, tüyleri diken diken oluyormuş hala…" (RACON DERGİSİ)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 26.06.2014 12:36
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Rasime vural 2014-06-26 14:01:30

Sevgili hocam siz bikmadan usanmadan anlatacaksiniz.bizler de yanlislarimizdan sayenizde dogrulari ogrenerek donecegiz.musluman dunyasini sizin gibiler aydinlatir ancak.isiniz cok zor.Allahim kolayliklar versin

Avatar
Serkan Arslan @Ali kılıckeser 2014-06-26 17:19:20

zaten burada anlatılan ben her şeyimi islama bağlarım onunla iş yaparım deyip de kul hakkını yiyenden bahsediyor, ateist adam yapsa zaten allah ı yok denir, kominist adam yapsa zaten dini yok denir ama allah dan korkarım islamı kendime yol olarak görüyorum diyenler kul hakkı yiyemezler

Avatar
Ali kılıckeser 2014-06-26 15:55:17

Iyide bu makalede beden sadece muhazakarlar muatab alınmış ben onu anlayamadım,
Yazarın temasını yaptığı işçiye karşı bu eylemleri solcular da yapıyor ateistlerde yapıyor,Müslüman olmayan işverende yapıyor,neden hepsini muatab alınmıyorda sadece dinini yaşamak isteyenler alınıyor

Avatar
yusuf gürkan @Ali kılıckeser 2014-06-27 17:55:50

dinimize göre müslüman olan bir kimse kul hakkı yememeli bunu kuranıkerin ifade ediyor buna göreen başta onların uygulaması gerekirken sen ateisi koministi vs leri işin içinekatarak müslüman işvereni kamufle edemessin beyefendi doğruyu savununuz lütfen.