banner1700

MÜFTÜ: SEVGİLİLER GÜNÜ KAÇ KURUŞ EDER

'Aldatmaca olan Sevgililer Günü kaç kuruş kıymet ifade eder ki?'

MÜFTÜ: SEVGİLİLER GÜNÜ KAÇ KURUŞ EDER

'Aldatmaca olan Sevgililer Günü kaç kuruş kıymet ifade eder ki?'

30 Ocak 2014 Perşembe 15:57
MÜFTÜ: SEVGİLİLER GÜNÜ KAÇ KURUŞ EDER

 RİZE Müftülüğü, 14 Şubat Sevgililer Günü dolayısıyla tüm camilerde okutulmak üzere hazırladığı ve resmi internet sitesinde yayınladığı 'İslam'da Kadın Onuru' konulu hutbede 'İnanç mefkuremizde Sevgililer Günü yoktur',

'Aldatmaca olan Sevgililer Günü kaç kuruş kıymet ifade eder ki ?" ifadeleri yer aldı.

İkizdere İlçe Müftüsü Celal Malkoç tarafından 14 Şubat'ta camilerde okunmak üzere hazırlanan, İl İrşat Kurulu’nca da redaksiyonu yapılan hutbe, Rize Müftülüğü'nün internet sitesindeki '2014 Yılı Hutbe Arşivi' bölümünde yer aldı. İslam dininin kadın onuru, hakları ve şahsiyeti üzerinde hassasiyetle durduğunun vurgulandığı hutbede, Sevgililer Günü’ne atıfta bulunuldu ve şu ifadelere yer verildi:

"Unutmayalım ki dünya hayatı kadın ve erkeğin birbiriyle rekabet ettiği yarış pisti değil, karşılıklı saygı- sevgi, sadakat ve ünsiyetle rablerinden dua lisanıyla istedikleri cennetin prova alanıdır. Ve yine unutmayalım ki kadın, cinsel bir obje ve eğlence metaı değil, hemcinsimiz ve hayat yoldaşımız olarak rabbimizin bize tevdi ettiği mukaddes bir emanettir. İnanç mefkuremizde 'Sevgililer Günü' yoktur. Çünkü sevgiye gün tahsis edilmez. Kendisine gün tahsis edilen sevgi kaybedilmiş bir hazinedir. Sevgi, bütün sıcaklığı, iffet ve nezaheti ile ömür boyu yürekte taşınır, 365 gün sadakat ve vefa ile yaşanır. Cananımız olan sevgili eşlerimize veya eş adaylarımıza sunacağımız en güzel hediye sevgi ve vefa dolu kalbimiz, takdim edeceğimiz en güzel çiçek buketi tatlı dilimiz ve güler yüzümüzdür. Gerisi ise 'Yarım elma, gönül alma' kabilinden teferruattır. İhanet, aldatma ve şiddetin ayyuka çıktığı bir dünyada kendisi de bir aldatmaca olan sevgililer günü kaç kuruş kıymet ifade eder ki ?"

Rize Müftülüğü yetkilileri, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan başka bir hutbenin okunması talimatı gelmezse, hazırladıkları bu hutbenin okutulacağını ifade etti.

DHA

Son Güncelleme: 30.01.2014 16:00
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol