banner1700

'KERBELA OLAYI YAŞANMAMIŞ OLSAYDI...'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, Muharrem ayının içinde olduğumuz şu günlerde flaş açıklamalar yaptı. İslam dünyasının en acı olayı Kerbela'nın yaşanmamış olması halinde Kur'an'ın ortadan kaldıracağı beş durumu açıkladı.

'KERBELA OLAYI YAŞANMAMIŞ OLSAYDI...'

İlahiyatçı-Yazar İhsan Eliaçık hoca, Muharrem ayının içinde olduğumuz şu günlerde flaş açıklamalar yaptı. İslam dünyasının en acı olayı Kerbela'nın yaşanmamış olması halinde Kur'an'ın ortadan kaldıracağı beş durumu açıkladı.

05 Ekim 2016 Çarşamba 01:31
'KERBELA OLAYI YAŞANMAMIŞ OLSAYDI...'

İşte hocamızın o sözleri:

" Eğer Kerbela olmasaydı, eğer bu emevi darbesi olmasaydı, Kur'an'ın devrimleri tasfiye edilmeseydi 50 yıl içinde Kur'an'ın doğduğu topraklarda şunların mutlaka kalkması gerekiyordu; " Efendi-köle ilişkisinin kalkması gerekiyordu. Çok eşliliğin kalkması gerekiyordu. Zengin-yoksul uçurumunun sona ermesi gerekiyordu. Babadan oğula, aşiret, ganimet düzenlerinin sona ermesi, rızaya dayalı, seçime dayalı, ehliyete, liyakata dayalı seçim anlayışlarının gelmesi gerekiyordu. Ne zaman ilk 50 yıl içerisinde. Bunların hiçbirisi olmadı, hepsi yarım kaldı. Hem içeriden hem dışarıdan darbelerle Kur'an'ın reformlarını yarım bıraktılar. Peygamberin vefatından çok değil 30 yıl içerisinde yani Hicri 60 yılındaki Kerbela olayından itibaren din zenginlerin, servet sahiplerinin eline geçti. Onlar da kafalarına göre şekillendirdiler, bugün gördüğünüzde işte odur. Kerbela nedir? Kerbela'da Allah'ın resulünün getirdiği dinin toprağa, toprağın dibine gömüldüğü, yeryüzünden silindiği, sadece şeklinin kaldığı, ruhunun yokedildiği gündür. Yezid orduları Kerbela'da Hz. Hüseyin'i ve yanında bulunan 72 kişiyi acımasız olarak öldürüyorlar. Hüseyin aslında Medine'ye geri dönmek istiyor, 'bırakın gideyim' diyor. Yezid'in orduları ile başedemeyeceğini biliyordu. Hz. Hüseyin çok idealist aynı zamanda da çok realist birisiydi. Fakat Yezid'in taifesi Yezid'e biat şartını öne sürdüler. O da bunu asla yapmayacağını söyledi. Kılıçtan geçirilme tehdidine rağmen biat etmeyeceğim dedi. Bunun için öldürüldü. Kafasını kestiler, atlarla vücudunu çiğnettiler, kafasını da Yezid'in sarayına gönderdiler. Yetmedi Medine'ye yürüdüler, 900 tane sahabe kadına tecavüz ettiler, bütün Medine'nin herşeyine el koydular. Bu da yetmedi bu sefer Mekke'ye yürüdüler, Allah'ın evi Kabe'yi mancınıklarla ateşe tuttular. 3 gün boyunca yandı. Bunu yapanlar Emeviler, Yezid orduları yaptı. Bunlardan sonra İslam'ın kaldığı söylenebilir mi? Allah'ın dini nereye gitti. Toprağın altına girdi, doğduğu topraklara gömüldü. Ebuzer çölde öldü, Hz. Ali'yi, Hz. Ömer'i hançerleyerek öldürdüler. Ondan sonra gelen tüm ehlibeyt imamlarını da ya suikastle ya zehirleyerek öldürdüler. İmam-ı Azam'ın zindandan kırbaçlanarak morarmış cesedi çıktı. Bunu da Emeviler yaptı. Dolayısıyla bugün yaşanılan din onların oluşturduğu, onların kurduğu dindir, din rivayetleridir. Asıl din başka bir yerden akıp geliyor. "

KERBELA'DA NE OLMUŞTU?
Hz. Muhammed'in 632 yılında vefat etmesinden sonra Müslüman toplumunun başına kimin geçeceği kaygısı baş gösterdi. Müslümanların bir kısmı ilk olarak Ebu Bekir'in halifeliğini kabul ettiler. Ebu Bekir'den sonra sırasıyla Ömer bin Hattab, Osman bin Affan ve Ali bin Ebu Talib'in halifeliğini kabul ettiler.
Cemel Savaşı...
Hz. Osman'ın 656 yılında asiler tarafından öldürülmesinden sonra Ali halife olarak başa geçti. Bunun üzerine Osman'ın amcasının oğlu Muaviye ile Talha, Zübeyr, Aişe ve Osman'ın bazı diğer akrabaları Ali'den katillerin bulunmasını ve onlardan kısas alınmasını istedi. Ali ise bir süre ortalığın yatışmasının beklenmesini istedi. Bunun üzerine Muaviye, Talha, Zübeyr ve Aişe Ali'ye darıldı. Daha sonra Talha ve Zübeyr bir ordu topladı. Bunu bir isyan kabul eden Ali ordusuyla olay yerine hareket etti. İlk başta savaş olmamasına rağmen iki tarafın askerlerinin sözlü atışması üzerine durum gerginleşti ve bir anda savaşa dönüştü. Savaşta sahabelerden Talha ve Zübeyr öldü. Aişe ise Ali tarafından Medine'ye gönderildi. Muaviye hilafetini ilan etti ve İslam Devleti, Ali ile Muaviye arasında ikiye bölündü.
Hz. Ali'nin ölümü...
Ali yaklaşık 5 yıl halifelik yaptıktan sonra 661 yılında Hariciler'den Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem tarafından gerçekleştirilen bir suikastte hayatını kaybetti ve iktidar 20 yıllığına Muaviye'yede kaldı.
Muaviye hayattayken oğlu Yezid'e biat etmeleri için taraftarları ve Hicaz ahalisinden biat istedi. Lakin taraftarları ve Hicaz ahalisi oğluna biat etmediler. Sebep olarak ise Hasan ile yaptığı anlaşmayı gösterdiler. Bunun üzerine Muaviye biat etme arzusundan vazgeçti.[kaynak belirtilmeli] Muaviye 680 yılında ölünce Yezid başa geçti.
Yezid başa geçince ilk iş olarak Medine valisine bir mektup yazarak Hüseyin bin Ali'ye değil, kendisine itaat etmesini, aksi takdirde bunu canıyla ödeyeceğini bildirdi. Bu arada Hüseyin Kûfelilerden kendisine bağlılıklarını sunan mektuplar alıyordu. Kûfe'ye gelip halife olduğunu ilan ederse Hüseyin'i destekleyeceklerini söylüyorlardı. Hüseyin bu teklifleri ciddiye aldı ve Kûfe'deki taraftarlarının gerçekte olduğundan çok daha fazla olduğunu zannetti. Yaklaşık 70 taraftarı ve ailesi ile Kûfe'ye doğru yola çıktı.
Sayıca fazla olmayan Kûfeli taraftarları Yezid'in yandaşları tarafından bastırıldı. Hüseyin ve beraberindekiler Kerbelâ'da Yezid'in 4500'e yakın adamıyla karşılaştılar. Burada meydana gelen savaşta Hüseyin ve taraftarlarının hepsi öldürüldü ve ailesi esir alındı.
Şiî ve Alevî Müslümanlığında bu olayın çok önemli yeri vardır. Onlara göre Ali'nin oğulları yenilmez savaşçılar, çok yüce şahsiyetler ve halifelik makamının haklı sahipleridir. Sünni Müslümanlığında da çok yüce şahsiyetler ve dini liderler olarak kabul edilirler. Sünnilere göre de seçilmemiş ve zorla başa gelmiş bir halife tarafından katledilmişlerdir.
 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 05.10.2016 14:53
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol