İLAHİYAT PROFESÖRÜNDEN ŞOK İDDİA...

İlahiyat profesörünün ortaya attığı namaz vakti iddiası çok tartışılacak

17 Haziran 2011 Cuma 11:18
İLAHİYAT PROFESÖRÜNDEN ŞOK İDDİA...

 İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Süleymaniye Vakfı Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, diğer İslâm ülkelerinde yatsı ezanının okunduğu vakitte namaz vaktinin bittiğini öne sürdü. 
Prof. Dr. Bayındır, "Havadaki bütün ufuklar karanlığa dönüştüğünde yatsı namazı vakti biter" dedi. 

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Türkiye'de ve diğer İslâm ülkelerinde yatsı ezanının okunduğu vakitte namaz vakti dolduğunu belirterek "Yani o ezan, yatsı namazının bittiğini ifade ediyor. İnsanlar başladığını zannediyor. Mezhepler üzerine yaptığım çalışmada Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerini kuran alimlerin tamamı hava karardığı zaman yatsı vaktinin bittiğine tamamen ittifak ediyor. Çünkü ilgili hadis ve ayetler kesindir. Sonra ne olduysa Maliki mezhebi hariç, diğer mezhepler yatsı namazını sabah vaktine kadar uzatmış. Bu konuda da herkes, Kur'ân-ı Kerim'in İsra Suresi'nin 78. ayetine bakarsa namazın vaktinin bittiğini görür" dedi.

Konuyla ilgili ilahiyatçıların görüşleri ise şöyle:

Prof. Dr. Süleyman Ateş: Yatsı namazı, güneş doğumundan yani sabah namazından 2 saat öncesine kadar kılınabilir. Yatsı namazının vakti alacakaranlıktan itibaren başlar, şafak atıncaya kadar sürer. Prof. Dr. Beyza Bilgin: Ben ehl-i sünnetin dediği gibi yatsı namazımı kılıyorum. Öğrencilere de bunu anlatıp öğretiyorum. "Yatsı ezanı okunduğunda namaz vakti doluyor" çıkarımının yapıldığı çalışmayı dikkate almak ve geliştirmek gerekir. 

KUTUPLARDA NAMAZ VE ORUÇ

Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Norveç'in Tromso kentinde yapılan çalışmaların, kutuplarda güneş batmasa da gece, güneş doğmasa da gündüzün olduğunu gösterdiğini söyledi. Bayındır, kutup bölgelerinde güneş hareketlerinin namaz ve oruç konusunun tartışılmasına neden olduğunu belirterek ocak ayında Norveç'e giden heyetin buradaki gözlemlerinin ardından, 5 vakit namazın 5'inin de Türkiye'deki derin vadilerde olduğu gibi tespit edilebildiğini kaydetti. "Kutuplarda namaz vaktinin girmemesi gibi bir şey söz konusu değildir. Vakitler çıplak gözle bile anlaşılabiliyor" diyen Bayındır, 22-26 Haziran'da Tromso'da ikinci bir çalışma yapacaklarını anlattı. Bayındır, Kur'ân'da namazın ilk peygamberden son peygambere kadar kesintisiz kılındığının anlatıldığını ifade ederek bu vakitlerin herkesi kapsadığını kaydetti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol