HAVA SOĞUYOR, YAĞMUR GELİYOR...

Türkiye bugünden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine giriyor. Hava sıcaklıklarının yağışla birlikte 3 ila 6 derece azalması bekleniyor.

17 Eylül 2013 Salı 13:22
HAVA SOĞUYOR, YAĞMUR GELİYOR...

 Türkiye bugünden itibaren soğuk ve yağışhavanın etkisine giriyor. Hava sıcaklıklarının yağışla birlikte 3 ila 6 derece azalması bekleniyor. Meteoroloji su baskınları ve sert rüzgar konusunda uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İskenderun Körfezi ve Hatay kıyıları için çok, Antalya'nın doğusu, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mersin'in iç kesimleri için ise kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, bugün yurdun batı kesimleriyle Akdeniz ve İç Anadolu ile zamanla Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı, Erzurum, Ardahan, Bingöl ve Muş çevrelerinde aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağış geçişleri bekleniyor. Yağışların İskenderun Körfezi ve Hatay kıyılarında çok kuvvetli (51-70 kg/metrekare) Antalya'nın doğusu, Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mersin'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli (20-50 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor.
     
Çarşamba ve perşembe günleri doğu bölgelerde aralıklarla devam edecek yağışlara ilave olarak Marmara'nın kuzeyi ile Batı Karadeniz kıyılarının, Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği öngörülüyor.
     
Rüzgarın bugün güney ve güneybatı yönlerden Batı Akdeniz kıyıları ile Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetlice (30-50 km/s), Doğu Akdeniz'de kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.
      
Hava sıcaklığının yağışla birlikte güney ve iç kesimlerde, çarşamba günü doğu kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı tahmin ediliyor.
     
BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu. (27) 
ANKARA: Sabah saatlerinde çok bulutlu ve hafif sağanak yağışlı, öğleden sonra ve akşam parçalı bulutlu. (24) 
İZMİR: Parçalı bulutlu. (26) 
ADANA: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların il genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. (31) 
ANTALYA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. (29) 
SAMSUN: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (25) 
ERZURUM: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı çok bulutlu, akşam ve gece saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. (24) 
DİYARBAKIR: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, akşam saatlerinde kuzey çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.(31) 

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Parçalı, yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Kocaeli çevrelerinin (Gölcük ve Cengiz Topel Hava Meydanı) kısa süreli sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 
EGE: Parçalı, güney ve iç kesimleri yer yer çok bulutlu, sabah ilk saatlerde Muğla İl merkezi ile Denizli'nin Çardak İlçesi kısa süreli sağanak yağışlı. 
AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu ve bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Hatay'ın kıyı kesimleri ve İskenderun Körfezinde çok kuvvetli, Antalya'nın doğu kesimleri ile Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Mersin'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 
İÇ ANADOLU: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin aralıklarla hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinden itibaren batısında, akşam saatlerinde bölge genelinde etkisini kaybetmesi öngörülüyor. 
BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Bartın ile Zonguldak'ın Ereğli İlçesi kısa süreli sağanak yağışlı geçecek. 
ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı zamanla çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde bölgenin iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olacak. 
DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra batı kesimleri, akşam saatlerinde Erzurum, Ardahan, Bingöl, Muş çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı. 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı kuzey ve batı kesimleri yer yer çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Adıyaman, Gaziantep, Kilis ile Şanlıurfa ve Diyarbakır'ın kuzey çevreleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 19.09.2013 10:49
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol