BEDELLİ'DE PEŞİN İNDİRİMİ GÜNDEMDE!

Bedelli’de peşin ödemede 5 bin lira indirim gelebilir. Bedelli askerliğin 30 bin liralık ücretine yönelik yakınmalar, “peşin indirimi” formülünü gündeme getirdi.

27 Kasım 2011 Pazar 23:36
BEDELLİ'DE PEŞİN İNDİRİMİ GÜNDEMDE!
 HÜRRİYET'in haberine göre, AK Parti kulislerinde, tasarıda son dakika değişikliği ile bedelin, “Peşin 25 bin, taksitle 30 bin” olması seslendiriliyor.


Gazeteye göre, bedelli askerlik düzenlemesinin hazırlık sürecinin yakın tanıklarından olan bir AK Parti yöneticisi şunları söyledi:

Bedelli konusu partimizin MYK’sında ilk ele alındığında, ücret konusunda ‘peşin 25 bin, taksitle 30 bin lira olsun’ önerisi gündeme gelmişti. Son sözü Sayın Başbakanımız söyleyecektir, ama şu an için küçük bir ihtimal de olsa belki bu formüle dönüş olabilir. Çünkü Sayın Başbakanımız, o toplantılarda bu öneri gündeme geldiğinde itiraz etmemiş, diğer bir çok öneri gibi bunu da dikkatle dinleyip not etmişti.”

5 Bin Liralık İndirim

Hedeflerinin bu uygulamadan mümkün olduğunca daha fazla kişinin yararlanması olduğunu belirten AK Parti yöneticisi, “Eğer bu yönde bir değişikliğe gidilirse, sonuçta 5 bin liralık bir peşin indirimi söz konusu olacak. Bu da önemli bir miktar” dedi.

Aynı yönetici, yaş konusunda ise herhangi bir değişiklik öngörülmediğini söyledi.

Bakandan Habere Yalanlama Geldi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti ilçe kongresine katılmak üzere gittiği Sivas'ın Şarkışla ilçesinde habercilerin bedelli askerlikle ilgili sorularını cevapladı.

Yılmaz, "Komisyondan geçtiği şekilde son söz milletvekillerinin olacak. Biz de bunun arkasında olacağız. Bir değişiklik söz konusu değil " şeklinde konuştu.

"Bedelli Askerlik" Meclis Genel Kurulu Gündemine Geliyor

Bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenleme Meclis Genel Kurulu'nda ele alınacak.

Genel Kurul, haftaya bedelli ve dövizle askerliğe imkan getiren yasa tasarısıyla başlayacak.

Salı günü görüşülecek olan tasarı, 30 yaşından gün almış olanların 30 bin Türk lirası karşılığında bedelli askerliğe hak kazanmasını ve 21 gün temel askerlik hizmetinden muaf tutulmasını öngörüyor.

Tasarıyla, yurtdışında 3 yıl çalışanlar, 10 bin Avro bedelle askerlik yapacak ve temel askerlik hizmetinden muaf olacak.

Uygulamadan elde edilecek gelir, şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, TSK ve emniyete mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacak.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol