banner1700

“ALLAH SİZİ DARÜSSELAM'A ÇAĞIRIYOR“

İlahiyatçı İhsan Eliaçık hoca, " Yunus Suresi’nde “Yedullahi darüsselam” yani Allah sizi darüsselama çağırıyor deniliyor. Bu bir görevdir aslında" dedi.

“ALLAH SİZİ DARÜSSELAM'A ÇAĞIRIYOR“

İlahiyatçı İhsan Eliaçık hoca, " Yunus Suresi’nde “Yedullahi darüsselam” yani Allah sizi darüsselama çağırıyor deniliyor. Bu bir görevdir aslında" dedi.

01 Ağustos 2014 Cuma 13:35
“ALLAH SİZİ DARÜSSELAM'A ÇAĞIRIYOR“

 Eliaçık hoca, Darüsselam'ın Kuran'ı Kerim'de bir ayet olduğunu ve adalet ve barış yurdu anlamına geldiğini kaydederek şu görüşleri dile getirdi: " İttihadı İslam’a benzer bir şeydir o da. Bediüzzaman da bunu söylemiştir. İttihadı cemahiriyeyi İslamiye demiştir. İslami Cumhuriyetler Birliği gibi bir şey düşünmüştür. Ben de ona Darusselam… Yani adalet ve barış yurdu dedim. Kur’anı Kerim’de bir ayettir bu. Allah sizi Darusselama çağırıyor diye… Müslüman dünyanın Müslümanlık paydasında değilde Müslümanların da kurucu unsur olduğu, Mezopotamya ve Akdeniz havzasında, içinde Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Farsların hatta Filistin’de yaşayan Yahudilerin, Süryanilerin olduğu bu coğrafyada Avrupa Birliği gibi büyük bir birlik kurulabilir. Buna Öcalan Demokratik Konfederalizm diyor. Medine Sözleşmesi temelinde farklı kavimlerin dinlerin bir araya gelerek oluşturduğu bir birlik sözkonusu olabilir. Ümmet demek din birliği demek değildir. Dinler ve kabileler birliği demektir. Mesela Peygamberimiz Medine’ye gelince 18 tane kabileyi bir araya getiriyor. Bunlar içinde Yahudi var Hıristiyan var… Bunlardan bir birlik oluşturuyor. Oluşturduğu bu birliğin üyelerini sayıyor, şu oğulları bu oğulları diye tek tek sayıyor ve bunlar diğer milletlerden ayrı birer ümmettir diyor. Demek ki ümmet din birliği değildir. Ümmet deyince sadece Müslümanlar anlaşılmamalı. Medine sözleşmesinin birinci maddesinde Yahudilerin de Hıristiyanların da içinde olduğu birliğe ümmet diyor. İnanmayanlar da içinde… Demek ki ümmet sosyopolitik birlikteliktir. Bugünkü tabirle demokratik konfederalizmdir. Halkların mezheplerin dinlerin kendilerini yaşadıklarını fakat bunların konfederal bir birlik içinde bir arada olduğu birbirlerinin varlıklarına kastetmediği bu coğrafyada kim varsa hepsinin kendi yurtlarında özgürce yaşadığı birbirlerinin hak ve hukukunu çiğnemediği ve sınırların ortadan kalktığı bir birlik olması lazım. Ümmetin yeni yorumunun böyle olması lazım. Darüsselam bir idealdir. Adalet ve barış yurdu kurma idealidir. Sınırlar kalkacak sınıf olmayacak sömürü ortadan kalkacak asldırganlık olmayacak ve savaş olmayacak. Ben buna beş S diyorum. Sınırsız, Sınıfsız, Saldırısız, Sömürüsüz ve Savaşsız bir dünya… Aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’in bu cennet idealidir. Darüsselam dediği şey bu… Evrensel adalet ve barış yurdu… Bunu kim sağlıyor yer yüzünde? Buna en yakın kim? Avrupa’ya baktığında saldırı ve savaş yok. Sınır da yok. Ama sınıf ve sömürü hala var. Rafine bir şekilde var. Müthiş sınıfsal bir toplumdur Avrupa. Çaktırmadan müthiş bir sömürü de var. Sosyal adalet gereklerini sağlıyorlar ama. Bu ideale en yakını hedeflemek gerekiyor. Buna en yakın olması gereken de Müslümanlardır. Yunus Suresi’nde “Yedullahi darüsselam” yani Allah sizi darüsselama çağırıyor deniliyor. Yani Allah sizi bulunduğunuz yerleri adalet ve barış yurdu yapmaya davet ediyor diyor. Bu bir görevdir işte…" Rotahaber

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 01.08.2014 13:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
süleyman yılmaz 2014-08-01 15:01:36

öcalan ve demokratik konfederalizm veya darüsselam, birbirine tezat değil mi? bebek katili bir adamın, gerçekte dünya barışına inandığını ve bizlerin de buna inanmamızı istiyorsunuz? öcalan hakkında ki görüşleriniz ne? lütfen bizimle paylaşırmısınız?

Avatar
ısmaıl kınay 2014-08-01 14:29:22

cok dogru bır tespıt hocam. Darusselam adalet ve barıs yurdu .... darusselam olmayan yerler seytanların ulkesıdır

Avatar
Burak Turgut 2014-08-01 15:33:51

Darüsselama 6 ay önce gittim.Aftikanin ve dünyanin pek çok ülkesinde rahatça yürüyüp gezebilirken cok yakin bir arkadasimizin cuzdanini calip darp ettiler.Hic de temiz olmayan bir yer

Avatar
Osman Kaya 2014-08-02 12:59:20

Ocalan ve baris kardeslik oyle mi?Ihsan hocam gercekten bize biraz Ocalan i anlatin.

Avatar
Ishak Akyuz 2014-08-03 14:20:28

Sn hacam, ilk seferdir Mezopatamya veya Suryani den bahsetmistin.
aslinda Turk milleyti Mezopatamya Tarih hakkasi ogrenmek cok muhum goruyorum.
Ikincisida ben kurd degilim, ama bence sn ocalan kisiligi ve dusuncesi evrenseldir.
ama savas esnasinda bazi komutanlarin bireysel kin ve nefret insanlara yaklasimi oluyor.
tabiki bu dogru degil, savasin bir ilkesi var.
ama simdi guncel olarak irak suriye da yasaliniyor.
Cocuk kadin sucsuz insanlar oldurulyor.
simdi isid, islami isimla yapilan dahset ve insanlik disi aslinda demokrat islamlar buba karsi tavir koymasi gerekirdi.