banner1668

ANITKABİR'DE BİR İLK!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul etti. Törene katılan Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu tokalaşmadı.

ANITKABİR'DE BİR İLK!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Çankaya Köşkü'nde kutlamaları kabul etti. Törene katılan Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu tokalaşmadı.

29 Ekim 2013 Salı 14:21
ANITKABİR'DE BİR İLK!

  Cumhuriyet'in ilan edilişinin 90. yıldönümü dolayısıyla Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi.

Anıtkabir'deki tören saat 09.00'da devlet erkanının Aslanlı Yol'un başında yerini almasıyla başladı.

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve kuvvet komutanları, yüksek yargı organları başkan ve üyeleri ve bakanlar katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığındaki devlet erkanı Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu bölüme geldi. Gül, mozoleye kırmızı beyaz karanfillerden oluşan Türk Bayrağı şeklindeki çelengi bıraktı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

EMANETİNİZE SAHİP ÇIKIYORUZ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:
"Milletimizin yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıl dönümünü büyük bir çoşkuyla kutluyoruz. Önderliğinizde kurtuluş destanını yazan milletimiz, Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefi doğrultusunda sarsılmaz bir irade ve kararlılıkla ilerlemektedir. Bir asra yaklaşan Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde bugün Türkiye'nin her alanda yükselen bir ülke ve küresel bir cazibe merkezi haline gelmesinin gururunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin görkemli başarılarıyla övünüyor, emanetinize kararlılıkla sahip çıkıyor, kazanımlarımızı yeni hamlelerle daha da yukarılara taşımak için azimle ve inançla çalışıyoruz. Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

ÖNCE SİVİL, SONRA ASKER
Bu arada, devlet erkanının yaptığı ziyaretin ardından öğrenciler Anıtkabir'e geldi. Daha önceki yıllarda öğrencilerden önce askerler tören için Anıtkabir'e giriyordu.

GÜL TEBRİKLERİ KABUL ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül, Anıtkabir'deki törenin ardından Çankaya Köşkü'ne geçti. Köşk'teki törende, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, orgeneral ve oramiraller, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, aralarında CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın da bulunduğu AK Parti, CHP ve MHP'li bazı milletvekilleri, yüksek yargı mensupları, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, bakan yardımcıları, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, Ankara'daki üniversitelerin rektörleri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, korgeneral ve koramiraller, Bakanlık müsteşarları, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, tümgenerel ve tümamiraller, tuğgenerel ve tuğamiraller ile yabancı misyon şefleri ve bazı bürokratlar Cumhurbaşkanı Gül'e tebriklerini iletti.

HERKESİN BAYRAMINI TEBRİK EDİYORUM''
      
Basın mensuplarının doğumgününü kutlaması ve resepsiyon sonrasında kutlama yapıp yapmayacağını sorması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, "Kutlamayı hep beraber yapıyoruz, aynı zamanda. Biliyorsunuz yaş günümü saklayamıyorum. Bir kez daha herkesin bayramını tebrik ediyorum" dedi.

KILIÇDAROĞLU, ORGENERAL ÖZEL İLE SOHBET ETTİ

Cumhuriyet'in 90. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tebriklerini iletmek üzere Çankaya Köşkü’ne gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, protokol sırasında beklerken ayak üstü Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile sohbet etti. Kılıçdaroğlu ve Özel, uzun süre sohbet etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, KILIÇDAROĞLU İLE TOKALAŞMADI

Çankaya Köşkü’ne gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tebriklerini iletmek için protokoldeki yerini aldı. Başbakan Erdoğan, protokolde hazır bulunan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Orgeneral Necdet Özel ve etrafında bulunan Bakanlar kurulu üyeleri ile tokalaştı. Başbakan Erdoğan, Orgeneral Necdet Özel’in yanındaki sırada bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaşmadı.

HABERAL İLK DEFA ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE

Ergenekon davasından tahliye edilen CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tebriklerini iletmek üzere protokoldeki yerini aldı. Haberal, ilk defa Çankaya Köşkü’ne çıkarak milletvekili sıfatıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e tebriklerini iletti.

BDP HEYETİ TEBRİKLERDE YER ALMADI

Cumhurbaşkanı Gül’ün kutlamaları kabulüne geçen yıl olduğu gibi bu yıl da BDP heyetinden yer alan olmadı.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 29.10.2013 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol