"KADİR GECESİ RİTÜELLER GECESİ DEĞİLDİR"

İhsan Eliaçık hoca, " Kadir Gecesi, ritüeller gecesi değildir. Ne Peygamberimiz ne de sahabe böyle bir tören yapmamıştır" dedi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 12:00

 Mübarek Kadir Gecesi'ni idrak ettiğimiz bugün Eliaçık hoca, yaşayan din yorumu ile yine çarpıcı bir perspektif ortaya koydu. Hayat dininde sadece bir tane olan bu gecenin kimlik ayırıcı ve topluluk oluşturucu bir ritüel gecesi olmadığını vurgulayan Eliaçık hoca,

Hazreti Peygamber'in henüz yolunu bulamadığı, içindeki karalığı vurgular ve bundan çıkışı ifade eder bu gece. Biz onun içine öyle bir kudret indirdik ki, o aydınlanma, bir bilinçlenme yaşadı denir. İnsani melekelerini harekete geçirdi. Bu her insanda olabilecek birşeydir. Allah gerçeği arayanlara seslendi. Siz bir arayışa yönelirsiniz. Peygamberimiz sorular sordu ve peşine düştü. İçindeki o kuvvetin en doruğuna çıktığı anda da aydınlanma yaşadı. B iz buna din dilinde Cebrail vahiy getirdi deriz. Kişinin selamete ermesi (kurtuluşa ermesi) ve sabaha ermesi (aydınlanmaya başlaması) ile ilgili bir durumdur. Yılda bir gün toplanmaya, ritüeller icra etmeye gerek yoktur. Ne peygamberimiz ne de sahabe böyle bir tören yapmamıştır. Kadir gecesi bitmemiştir. Her kim Kur’an’ı anlaya anlaya okur ve yaşamaya başlarsa ona ruh iniyor demektir. Kur’an’ı okumaya, anlamaya ve yaşamaya başladığın gün/gece senin Kadir gecendir. Çünkü Kur’an’a göre vahiy ruhtur; ölmüş kalpleri diriltir, canlandırır, yaşam verir. Tâ selamete erinceye (kurtuluşa), sabaha kavuşuncaya (aydınlanıncaya) kadar kalplere iner de iner. Sonradan “Nebiye atf ile binlerce herze uydurularak kurulan yeni (derin) dinin” ritüellerinden birisi haline gelmiştir. Çünkü derin din kutsal günsüz ve gecesiz yapamaz. O günün/gecenin yılın hangi gününde olduğu senin vicdanî yönelişine, Kur’an’ın bir ruh (yaşam, can, hayat) olarak kalbine inmeye başlamasına bağlıdır. Bu manada herkesin Kadir gecesi herhangi bir günde/gecede olabilir.  
Esasen Kadir Gecesi’nde kandil kutlaması yapılmaz. Kadir Gecesi demek, Kuran’ın size indiği gece demektir ve toplanıp kutlamaya gerek yoktur. Kuran’ı okursunuz ve sizin ruhunuza, vicdanınıza Kuran inmeye başlar. ‘ Bu ışığı gördüm ve bundan sonra böyle yaşayacağım’ dediğiniz andan itibaren sizin Kadir Geceniz başlamıştır"
dedi. (Türkiye'de Derin Din/ihsaneliacik.com)

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 23.07.2014 12:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aliye aydin 2014-07-23 13:24:36

Cok begendim tam kurani kerimin anlattigi anlami verm8ssiniz bravo her insan aydinlanma ve dirilme yasamak istiyorsa herzaman hergun her an Allahi aklindan ve gonlunden cikarmamalidir.
yanlizca kadir gecesinde degil herzaman kuran okunmalidir
zaten kadir gecesinin anlami ozune kavusmaktir ne mutlu ozune kavusabilene

Avatar
Silan Oğur Kaya 2014-07-23 14:55:42

Müthiş bir yorum

Avatar
Asiye turgul 2014-07-23 17:21:02

çok güzel ve çok net bilgiler bunlar,iyi ki varsınız i̇hsan hocam.

Avatar
hasan aslan 2014-07-23 21:39:14

Teşekkür ederim hocam. Allah razı olsun senden ve sen gibi hakikatleri haykıran insanlardan..

Avatar
hasan olcay 2014-07-23 22:56:40

Ağzına sağlık hocam

Avatar
Banu Ercan 2014-07-23 17:35:30

anlayamdim hocam peygamber efendi̇mi̇zi̇n di̇ğer veli̇lerden veya di̇ğer aydinlanma yaşayan kimselerden bir farkı yokmu))

Avatar
Berin Vidinli Yenerer 2014-07-25 17:44:34

Çok isabetli bir yorum .Çok begendim . Teşekkürler.

Avatar
aynur sultan 2014-11-28 21:48:37

Misirli bir arkadasla bir sohbetimde bu bizde olan kandilleri dini òzel geceleri konustuk arkadas cok sasirdi bizde kandil diye geceler yoktur demisti turkiyede bizdeki bu uygulama bizi ne yòne itiyor