İŞTE BDP'LİLERİN İLK İCRAATI...

BDP'nin desteklediği bağımsız adaylar yeni Meclis'teki yol haritalarını belirledi

19 Haziran 2011 Pazar 11:24
İŞTE BDP'LİLERİN İLK İCRAATI...

 Seçim sonrası Diyarbakır'da toplanan Barış ve Demokrasi Partisi'nce desteklenen bağımsız milletvekilleri, siyasal süreç ve seçim sonuçlarını tartışarak, yeni döneme ilişkin politika belirledi. Hedeflerin başında ise Meclis'te tartışma yaratacak 'türban' sorunu var.

BDP destekli Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu milletvekilleri, yemin töreni öncesi BDP’ye geçiş yapacak. Hakkari Milletvekili Selahattin Demirtaş, kongreye kadar Grup Başkanı olarak görev alacak.

Grup Başkan vekilliklerine ise Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile Iğdır Milletvekili Pervin Buldan getirilecek. BDP, zaman kaybetmeden TBMM İçtüzüğü’nün değiştirilmesi yönünde teklif hazırlayacak. Yemin metninin değiştirilmesi ve “kılık kıyafet serbestisi” kapsamında türbanın serbest bırakılması için harekete geçilecek. Buldan, yeni dönemde Kürtlerin statüye kavuşması için mücadele vereceklerini belirterek, “Kalıcı barış için iktidar ve muhalefet partilerinin sorumluluk üstlenmesini bekleyeceğiz. Kürtler açısından tarihi bir fırsat yakalandı” dedi.

Milletvekili seçilen 6 KCK tutuklusunun bugün serbest bırakılması bekleniyor. Milletvekilleri için Diyarbakır'da büyük karşılama yapılması bekleniyor. Cezaevi önünde büyük kalabalıklar tarafından karşılanacak olan milletvekillerinin, ilk mesajlarını burada verecek.


Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol