banner1697

HDP'NİN OY ORANINI AÇIKLADI

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın konuğu oldu.

HDP'NİN OY ORANINI AÇIKLADI

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın konuğu oldu.

04 Mart 2015 Çarşamba 13:01
HDP'NİN OY ORANINI AÇIKLADI

 HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Teke Tek’te Fatih Altaylı’nın konuğu oldu. PKK’lıların yüzde 68’inin üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu olduğunu söyleyen Önder, “Bir aydınlanma, bir bilgi birikimi… Bunun üzerine yapılmış bir tercihten bahsediyoruz” dedi.

Önder’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“PKK’nın yüzde 60’ına yakını geri çekilmişti. Devlet o zaman yasal çerçeve oluştursaydı, çekilme sağlıklı olacaktı. Şu ana kadar onlarca kopma yaşandı.
HANGİ LİDER DAVET EDERSE SÜRECİ AKTARMAYA HAZIRIZ
İzleme heyeti İmralı’ya gidecek. MHP’ye rağmen bile bir şey yapmamalıyız. Hangi lider bizi davet ederse süreci aktarmaya hazırız. Öcalan’ı anlamayanlar ‘ne alındı, ne verildi’ diyor. Demokrasiyi ilk defa tartışmaya başlayacağız. Biz tutumumuzu karşı tarafın anlamasına endeksleyemeyiz. Dün hapse atmayı düşünüyorlardı, bugün yan yana açıklama yapıyoruz.
PKK’LILARIN AYDINLANMASI VE BİLGİ BİRİKİMİ
PKK çok demokratik bir yapı, bu sözlerim bir çok izleyiciyi yerinden hoplatacak ama bu böyle. Bir aydınlanma, bir bilgi birikimi, bunun üzerine yapılmış bir tercihten bahsediyoruz. Elinde silah olan insanlardan bahsediyoruz. Bu yapılar, emir-komutayla, ancak askerliğin zorunlu olduğu yerlerde çalışır. Öbür türlü, bir gönüllü bir birliktelik, gönüllü bir katılım sağlamazsanız, siz bu yapıyı sürdürülebilir de kılamazsınız. 40 yıldır kendi küllerinden doğan bir yapıdan bahsediyoruz.
ÖCALAN GÜCÜNÜ BU ÖNERMELERDEN ALIYOR
Öcalan, bu konuda kendine çok güvenen bir lider. 21. yüzyılın paradigmasını en kuvvetli sezen insanlardan biri. Öcalan gücünü bu önermelerden alıyor.
YÜZDE 11-12’DEN YÜKSEK OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
Önder HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı konusunda ise “42 ilde seçime girdik, diğer illerde yüzde 2-3 oyumuz yok mu? İddialı olacak ama sonucun herkes için şaşırtıcı olacağını söyleyeyim. Yüzde 11-12 gibi rakamlarda seyretmeyeceğini, daha yüksek olacağını düşünüyorum. Ben hep temenni içerisindeyim” dedi.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 04.03.2015 13:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol