Ege İhracatçılardan Korkutan Açıklama!

Ege İhracatçı Birlikleri, 2022 yılında yüzde 12 artışla 18 milyar 300 milyon dolarlık ihracata imza attı. 12 ihracatçı birliğinin 9 tanesi ihracatını artırırken, 3 tane Birlik ise geçen seneki performansının gerisinde kaldı. Başkan Jak Eskinazi, 2023 içinse kara bir tablo çizdi ve " 2023 yılı oldukça zor geçecek" dedi.

06 Ocak 2023 Cuma 15:13
Ege İhracatçılardan Korkutan Açıklama!

Ege İhracatçı Birlikleri 2022 yılı değerlendirme ve 2023 hedefleri toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, B2022 ihracat hedefini 18 milyar dolar olarak koyduklarını, Ukrayna-Rusya savaşı ve tüm olumsuzluklara rağmen 18 milyar 300 milyon dolar ihracat yaparak bu hedefi geride bıraktıklarını anlattı.

Geçen yıl EİB üyesi 7 bin 377 firmanın ihracat yaptığını, en fazla ihracat yapılan sektörler sıralamasında demir ve demir dışı metaller, kimyevi maddeler, su ürünleri ve hayvansal mamuller ile hazır giyim ve konfeksiyonun ilk sıralarda yer aldığını aktaran Eskinazi, “Geçen yıl 218 ülke ve gümrüklü bölgeye ihracat yaptık. Almanya, ABD ve İspanya, ihracatta ilk üç ülke oldu.” dedi.

Eskinazi, geçen yıl Ticaret Bakanlığı desteğiyle, ihracatçıların uluslararası rekabetçiliklerini artırmaları amacıyla 16 URGE Projesi yürüttüklerini, özellikle gıda sektörüne yönelik ABD pazarı açılımıyla sektörün bu ülkeye ihracatını yüzde 46 artırmayı başardıklarına dikkati çekti.

JAK ESKİNAZİ: 2023 ZOR BİR YIL OLACAK

Global ekonomideki resesyon, dünya ekonomilerindeki büyüme rakamlarının düşeceği beklentisi ve yüksek enflasyonun 2023 için hedef koymayı zorlaştırdığını dile getiren Eskinazi, yeni yılda mevcudu korumak üzere bir strateji ortaya koyduklarını kaydeden Eskinazi, " 2023 yılının daha zor geçeceğini öngörüyoruz" dedi.

Jak Eskinazi, “ Geçen yıl başında sizlerle bir araya geldiğimizde 2022 yılı için “Altın Yıl” ifadesini kullanmıştık. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız, bizler için manevi açıdan çok değerli olan 2023 yılı için maalesef olumlu bir tanımlama yapamıyoruz. 2023 yılı ihracatçılarımız ve ülkemiz açısından “Kayıp Yıl” olacak bir görüntü sergiliyor. Global ekonomideki resesyon, Dünya ekonomilerindeki büyüme rakamlarının, 2022 büyüme rakamlarının gerisinde kalacağı beklentisi, Toplumsal huzuru bozar hale gelen enflasyon rakamları, Finansmana erişimde yaşadığımız zorluklar, Türk Lirasının döviz kurları karşısındaki seviyesi, İşçilik, enerji, hammadde fiyatlarındaki artış bizlerin rekabetçi olmasını engelliyor. İhracatçı bugün fiyat tutturamaz, sipariş kabul edemez noktada. Bugün pek çok iş insanımız fabrikaları açık kaldığında mı, kapattıklarında mı daha az zarar edeceklerinin hesaplarını yapıyor. 2023 yılının zor geçeceğinin sinyallerini 2022 yılının ikinci yarısında alıyorduk ve sizlerin aracılığıyla dillendiriyorduk. 2022 yılının ilk yarısında ihracatımız yüzde 21 artmışken, 2022 yılının ikinci yarısında ihracatımızı sadece yüzde 4 artırabildik. Pekçok sektörümüzün ihracatın 2022 yılının ikinci yarısında eksileri gördü. 2023 yılının daha zor geçeceğini öngörüyoruz.” dedi. 

2023'TE MEVCUDU KORUMALIYIZ...

2023 yılı için bir hedef koyamadıklarını açıklayan Eskinazi, “2023 yılında hedefimiz, “Mevcudumuzu korumak” olacak. Burada mevcudu korumaktan kastımız sadece ihracat rakamı değil, aynı zamanda firmalarımızı, çalışanlarımızı korumayı kastediyorum. Bugün asgari ücretteki artışlar ve döviz kurunun yerinde sayması sonrasında sadece sanayi sektörlerimizde değil emek-yoğun tarım ve madencilik sektörlerimizde de işçilik maliyetleri çok yükselmiş durumda. Hazırgiyim sektöründe 800 TL günlük yövmiye ücreti konuşuluyor. Tarım sektörlerinde bu asgari ücret sonrasında yövmiye ücretleri 500-600 TL bandına gelecek. Bu şartlarda ihracatçı fiyat tutturamayacağı için ihracat yara alacak. İhracatın yara aldığı noktada özellikle tarım ürünlerimizin gerçek değerini bulması olanaksız. İhracatçımızın yaşayacağı kayıplar, Türkiye’nin kayıpları olarak karşımıza çıkacak. Bugünkü döviz kuru ihracatımızı değil, ithalatı destekler noktada. Döviz kurunun sabit kalması enflasyonu kontrol altına alıyor yaklaşımının da gerçekçi olmadığını 2022 yılında yaşayarak gördük.” diye konuştu.  
 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.01.2023 17:52
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol