banner845

SARAY ÇILDIRACAK...

Babacan’ın danışmanı Efe’den Saray’a ağır eleştiri.

SARAY ÇILDIRACAK...

Babacan’ın danışmanı Efe’den Saray’a ağır eleştiri.

Tuncay
Tuncay
22 Haziran 2015 Pazartesi 14:29
SARAY ÇILDIRACAK...

Erdoğan’ın oturduğu Kaçak Saray’a bugüne kadar yapılan eleştirilerin en ağırı AKP’nin  birçok kamu kurumunda üst düzey görev verdiği bürokrat Şeref Efe’den geldi. Efe, sarayı dini yönden “kibir, israf” kelimeleriyle tanımlarken kamuya yıllık 300 milyon dolar masraf açacağını söyledi.

 
İmam hatip lisesi mezunu olan, AKP iktidara gelince 2003 yılında Hazine Müşavirliği’ne atanan, 2007 yılına kadar bu kadroda Bakan Ali Babacan’ın danışmanlığını yapan ve halen Sayıştay’da baş denetçi kadrosunda yer alan Şeref Efe, ‘Linkedin’ isimli sosyal paylaşım sitesinde “Çok Kötü Bir Kamu Harcaması: Cumhurbaşkanlığı Sarayı” başlığıyla çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Geçici görevle ABD’de bulunan Efe, Kaçak Saray’ı Sayıştay denetçiliği ve ekonomi birikimiyle yatırım; imam hatipten edindiği bilgi birikimiyle de dini yönden eleştirdi. Sözcü'nün haberine göre; işte Şeref Efe’nin çarpıcı tespit ve eleştirileri:
 
‘ALLAH HESABINI SORAR‘
“Esasen her şey ortada. Bu yazı sadece ahlaki sorumluluk duygusundan kaynaklanmaktadır. Hiç bir siyasi amacı yoktur. Herhangi bir cemaat ile ilgim bulunmadığını da belirteyim ki yanlış anlaşılmasın. İmam hatip kökenliyim, ayrıca dini ilimler tahsilim oldu. Kamuda denetçilik, bakan danışmanlığı, kamu şirketlerinin üst yöneticiliği, strateji geliştirme başkanlığı görevlerinde bulundum. Bu konuda düşüncelerimi yazmazsam Allah bana bunun hesabını sormaz mı?” 
 
KRALLARIN HALİ GİBİ’
“Cumhurbaşkanlığı Sarayımızın Müslümanlığa sığmadığını aslında anlatmaya hiç gerek yok. Kur’an’dan kendimize bir ölçü arayacak olursak bu saray inşası ile ilgili Allah’ın hoş karşılamadığı kibir, gurur ve israf gibi pek çok husus ile karşılaşırız. Kendilerinin, iktidarlarının ve milletlerinin itibarı için büyük binalar yapan kavimlerin akıbetleri hep kötü olmuştur. Devlet, Müslümanlardan topladığı zekatı (günümüzde vergi) ancak muhtaç insanlara ve halkın savunmasına harcayabilir. Bırakın sarayı, Müslümanlardan zorunlu olarak toplanan para ile cami bile yapılamaz. Sünnete yani Hz. Muhammed’in hayatına ve ondan sonra gelen dört doğru halifenin uygulamalarına baktığımızda ise fazlasıyla mahcup oluruz. Bizim halimiz, örnek alınması gereken Müslüman önderlerin değil, onların mücadele ettiği kibirli krallara benziyor.”

‘HALKTAN GİZLİ YAPILDI’
“Saray milletin değil devletin malıdır. Millet, ülke sınırları içindeki her varlığın asli sahibidir, ancak bu sembolik bir anlam taşır. Bir kamu harcaması süreci olarak sarayın yapılışı tamamen kural dışıdır. Halkın parasının harcanabilmesi için bütçede ve yatırım programında bu faaliyetin açıkça belirtilmesi ve detaylı analizlerin de eklenmesi gerekirdi. Mevcut kurallarımız bunları öngörüyor. Oysa yapılıp bitmiş olan bu binanın odalarının sayısını hatta maliyetini dahi bilmiyoruz. Bütçeye koymadan harcama yapılması demokratik bir ülkede kabul edilemez. Çünkü, kamu harcamalarının gerçek sahibi Meclis’tir. Maliyetini Maliye Bakanı dahi bilmiyorsa milletvekillerinin bunu onaylaması mümkün değildir. Elimizdeki saray milletten gizlenerek yapıldı, yapılan harcamalar milletin onayından geçmedi.”


Gündem / Babacan’ın danışmanı Saray’a demediğini bırakmadı
‘FİNANS NEREDEN GELDİ?’
Sarayın inşası nereden finanse edilmiştir? Borçlu olan bir devletin her ilave faaliyeti borçlanarak yaptığı kabul edilir. Çünkü, o ilave masrafı yapmasaydı bu parayla borçlarından bir kısmını ödeyecekti. Saray bir yatırım olarak milletimizin başına gelen bir felakettir. Bu tür yatırımları eskiden ‘karadelik’ diye tabir ediyorduk. 2002’den bu yana unuttuğumuz karadelik felaketi ne yazık ki yeniden ortaya çıktı. “Saray bir defalık inşaat maliyeti ile kurtulabileceğimiz bir bina değil. Borçlu bir devlet olğumuz için mütevazı bir hesapla saraydan kaynaklanan finans maliyetimiz yıllık 100 milyon doları bulur ve bu rakam her yıl katlanarak artar. Binanın bakım ve işletme masrafları da yıllık 100 milyon doları bulacaktır. Saray faydasız yatırımdır. Bin 150 oda için en az 2 bin kamu görevlisi istihdam etmek gerekecektir. Cumhurbaşkanlığında çalışan kişiler yüksek ücret alır. Bu kişilerin ortalama 5 bin lira aylık masrafı olur. Personel masrafı yıllık 100 milyon doları bulur.”
“Saray öncelikle bir semboldür. Saray için milyar dolar para harcandığını gören memur kendisi için de kesenin ağzının açılmasını bekler, devlet malını tasarruflu kullanma motivasyonunu kaybeder. Devletin harcadığı para vatandaşın harcamasından kısılan bir paradır.  Bu milletin fakirleşmesine yol açar.” 

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 22.06.2015 14:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sevim Şaşmaz 2015-06-22 17:41:42

Aklınız başınıza yeni mi geldi yine de güzel açıklayıcı yazınız için teşekkür ederim.

Avatar
Meral Yurdakul 2015-06-22 20:17:11

RTE seni çarpar ayol ,korkmuyormusun?

Avatar
nilfer akkan 2015-06-23 03:24:53

Apk müslümanlıģına imanmıyotum

Avatar
Mustafa Fahri Atacan 2015-06-23 09:21:26

Komşusu aç iken tok yatanlar elbet olacaktır.
Böyle saraylıya ne demeliyiz.

Avatar
Halk 2015-06-23 11:36:01

Saray yapılırken sesiniz niye çıkmadı??
Hep giderken konuşurlar,yiğitsen herkes eleştirirken konuşacaktın
Artık vicdanları bir an bile onları rahat bırakmıyor

Avatar
sukran savas 2015-06-23 12:21:39

Nedense herkes U düşünü yapiyor
Yalakalar.

Avatar
Halit doğan 2015-06-24 13:56:14

NİCİN KISKANIYORSUNUZ YAKIŞIR PAŞAMA SİZDE CALIŞIN SIZINDE SARAYINIZ OLSUN ELEMTEREFİŞ KEMGÖZLERE ŞIŞ

Avatar
Emine aykıner 2015-07-05 01:40:20

Haram olsun hocam vergilerıim pislıkler