banner1668

BANKALAR EMEKLİLERİN PEŞİNDE!

SGK'nın emeklilere her ay yatırdığı yaklaşık 10 milyar liralık maaştan pay almak isteyen özel bankalar, emeklileri yakın takibe aldı.

BANKALAR EMEKLİLERİN PEŞİNDE!

SGK'nın emeklilere her ay yatırdığı yaklaşık 10 milyar liralık maaştan pay almak isteyen özel bankalar, emeklileri yakın takibe aldı.

30 Ekim 2013 Çarşamba 12:45
BANKALAR EMEKLİLERİN PEŞİNDE!

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile kamu bankaları arasında emeklilere de banka promosyonu verilmesi konusunda anlaşmaya varılmaması özel bankaları harekete geçirdi. Yaklaşık 10 milyon 500 bin emekliye her ay maaş olarak ödenen toplam 10 milyar liralık pastadan pay almak isteyen özel bankalar, (PTT Bank dahil) düzenledikleri çeşitli kampanyalarla emeklileri kendilerine çekmeye çalışıyor.

PTT MAAŞI KAPIYA KADAR GÖTÜRÜYOR
Bu bankalardan Finansbank, en az aylık 500 liralık emekli maaşını 24 ay boyunca bankalarından almak ve kredili mevduat hesabı açmak koşulunu yerine getirenlere "hoşgeldin" hediyesi olarak 200 lira verirken, İş Bankası maaşını bankalarına ilk kez taşıyanların kredi kartlarına ilk maaş ödemesini takip eden ay tek seferlik 25 lira puan yüklüyor. Benzer bir uygulamayı bir süre önce Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) da uyguladı. TEB, 20 Mayıs-31 Temmuz arasında emekli maaşını bankalarına taşıyanlara 400 lira puan verdi.

PTT Bank ise kuruluşları aracılığıyla maaşlarını alan emeklilere, talep etmeleri halinde ilave bir ücret ödemeksizin ve hiçbir yaş sınırlaması olmaksızın emekli maaşlarını konutlarına kadar teslim etmeyi taahhüt ediyor.

MEMUR EMEKLİSİ ATM'Yİ KULLANIYOR
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Bakanlık ile kamu bankaları arasında emeklilere de promosyon verilmesi konusundaki görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını beklediklerini belirterek, taraflar arasında anlaşma sağlanamamasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

Kamu bankalarının, elektronik bankacılığı daha yaygın kullanan memur emeklilerine promosyon vermeye sıcak baktığını ama işçi emeklilerine işlemlerini ağırlıklı olarak gişeden yaptırmaları nedeniyle sıcak bakmadığını ifade eden Tonbul, şunları kaydetti: "Bizim için promosyon konusunda işçi emeklisi, memur emeklisi ayrımı yok. Tüm emeklilerimizin maaş promosyonundan faydalanmasını istiyoruz. Bizim bu konudaki talebimiz her emekliye yılda 1 maaş promosyon verilmesi. SGK tarafından emeklilere bu yıl yaklaşık 122 milyar lira ödenecek bu bankacılık için önemli bir miktar. Bu rakam ortadayken, kamu banklarının emeklilere promosyon verilmesi konusunda nazlanmasını anlamıyorum. Çünkü alternatifsiz değiller. Onların eksikliğini özel bankalar doldurabilir."

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 30.10.2013 12:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol