VALİLER KARARNAMESİ ONAYLANDI

İzmir Valisİ Cahit Kıraç Diyarbakır'a, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ise İzmir'e atandı.

09 Mayıs 2013 Perşembe 11:24
VALİLER KARARNAMESİ ONAYLANDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, valiler kararnamesini onayladı. Gül'ün onayıyla birlikte kararnameyle 6 vali (Bartın, Erzincan, Mardin, Muğla Manisa ve Eskişehir) merkeze alınırken 12 valinin yeri değişti. 

HÜKÜMET'in Çankaya Köşkü'ne gönderdiği Valiler Kararnamesi'ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasının ardından İzmir Valisi M. Cahit Kıraç Diyarbakır'a, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da İzmir'e atandı. 

Hükümet, barış sürecini, doğu ve batı illerindeki valilerin yerlerini değiştirerek sürdürüyor. Bu kapsamda ülkenin batısındaki illerde görev yapan valiler doğudaki illere, doğuda görev yapanların da batıdaki illere atandı. Yeni hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen Valiler Kararnamesi'ni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasının ardından İzmir Valisi Cahit Kıraç Diyarbakır'a, üç yıldır görev yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da İzmir'e atandı. Vali M. Cahit Kıraç, EXPO 2020'ye aday olan İzmir'de EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu Başkanlığı'nı da yapıyordu. 

İZMİR'E ATANAN VALİ TOPRAK KİMDİR

Mustafa Toprak 1964 yılında Erzincan'da doğdu. İlk-Orta ve Lise tahsilini Erzincan'da tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl İçişleri Bakanlığı'nın açmış olduğu kaymakam adaylığı yarışma sınavını kazandı. 1987 yılında İçel İli kaymakam adayı olarak göreve başladı. 1988-1989 yılları arasında 1 yıl süre ile içişleri bakanlığı tarafından ingilizce dil öğrenimi ve mesleki çalışmalarda bulunmak üzere İngiltere'ye gönderildi. İngiltere'nin Margate şehrinde 'Fitzroy College of English'de dil eğitimi aldı ve İngiliz yönetim sistemi ve kurumlarında inceleme ziyaretlerinde bulundu. İngiltere dönüşünde 6 ay süreyle Kütahya İli Emet İlçesi Kaymakam vekilliği görevini yürüttü. Kaymakamlık Kursunu üstün başarılı olarak tamamladı. 1990-1992 yılları arasında Kayseri İli İncesu Kaymakamlığı, 1992-1994 yılları arası Ağrı İli Taşlıçay Kaymakamlığı, 1994-1997 yılları arasında da Bitlis İli Ahlat Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 1997-2001 yılları arasında Rize Vali Yardımcılığı yaptı. Ardından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olarak görev yapan Toprak, 05 Mart 2007'de Çorum Valiliği'ne atandı ve bu görevi 23 Mart 2010 tarihine değin yürüttü. 11 Mayıs 2010'da Diyarbakır Valiliğine atanan Toprak, yeni hazırlanan kararname ile İzmir'e atandı. Hazine Avukatı Selime Toprak ile evli olan Vali Toprak'ın iki kızı bulunmakta.

yuzdeyuzhaber

Son Güncelleme: 09.05.2013 11:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol