"ÖĞRETMENLER BURADA KOPYACILAR SINIFDA..."

Atama bekleyen 200 yakın öğretmen Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde yürüyüş düzenledi

20 Ağustos 2011 Cumartesi 16:31

Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde toplanan öğretmenler 'Öğretmenler atama istiyor' yazılı panklart açarak Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. '300 bin öğretmen işsiz' , '55 bin gerçekti hayal oldu' , 'Ücretli kölelik istemiyoruz' , 'Kara tahtamız kara bahtımız olmasın' , 'Türkiye için atama vakti' yazılı dövizler taşıyan öğretmenler, yürüyüş boyunca 'Öğretmenler atansın Türkiye kalkınsın' , 'Adaletli atama istiyoruz' , 'Direne direne atanacağız' , 'Ücretli köleniz olmayacağız' , 'Sadaka değil atama istiyoruz' , 'Öğretmenler burada kopyacılar sınıfta' , 'Hakkımızı almadan susmayacağız' şeklinde sloganlar attı.

"MAĞDUR EDİLECEĞİMİZ BİR SENARYONUN İÇİNE DÜŞTÜK"

Galatasaray meydanında ağızlarına siyah bantlarla kapatan öğretmenler adına açıklamayı Yasemin Çim yaptı. Öncelikle kendilerinin öğretmen adayı değil, yıllar boyunca girdikleri sınavlarda gösterdikleri başarılar sonunda öğretmenlik unvanını almış ancak devlet tarafından kadro açılmadığı için ataması yapılmamış öğretmenler olduklarını belirten Çim, burada ataması yapılmamış 300 bin öğretmeni temsil ettiklerini söyledi. Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun her yıl tek bir atama dönemi olacağını ve Ağustos'ta 55 bin kadrolu atama yapılacağını söylediğini hatırlatan Çim, “300 bin öğretmenin mağduriyetini n bir nebze giderileceğini düşündüğümüz bu açıklama sonrasında Ocak ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğretmen atamalarına 40 bin kadro için bütçe ayrıldığını söyledi ve Haziran ayında da bu bütçeden 30 bin atama yapıldı. Ağustos ayı içinde 10 bin atama kaldığı gerçeği ile yüzleştik. Kısaca, mağduriyetimizin giderileceği açıklanırken daha da mağdur edileceğimiz bir senaryonun içine düştük" şeklinde konuştu.

"60 BİN EK ATAMA YAPILMALI"

Yaşadıkları sıkıntılardan örnekler veren Çim konuşmasının sonunda Milli Eğitim Bakanından istekleri şöyle sıraladı: “Öncelikle mağduriyetleri acilen giderecek önlemler alınmalı. Her ne kadar bütün sorunu çözmeyecek olsa da yaraların bir kısmını sarmak için 60 bin ek atama yapılmalı. 2012'den itibaren öğretmen atamalarına daha da ağırlık verilerek bir an önce mevcut birikim eritilmelidir"

Grup, basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atarak olaysız dağıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol